Obszar działania Oddziału Terenowego we Wrocławiu pokrywa się z granicami nowoutworzonego województwa dolnośląskiego i obejmuje byłe województwa: jeleniogórskie, legnickie, wałbrzyskie, wrocławskie oraz gminy powiatu Górowskiego (byłego woj. leszczyńskiego), gminy Międzybórz, Syców i Dziadowa Kłoda (byłego woj. kaliskiego).
W regionie dolnośląskim występują zróżnicowane warunki gospodarowania w rolnictwie. Od obszarów nizinnych (byłe województwa: legnickie, wrocławskie, leszczyńskie i kaliskie) do obszarów podgórskich i górskich (byłe województwa: wałbrzyskie i jeleniogórskie). Za wyjątkiem stref górskich i częściowo podgórskich warunki agroklimatyczne sprzyjają prowadzeniu produkcji rolniczej.
Oddział Terenowy AWRSP we Wrocławiu posiada nieruchomości przeznaczone do sprzedaży lub dzierżawy. Są to głównie gospodarstwa rolne z infrastrukturą, mieszalnie pasz, suszarnie zbóż, fermy drobiu, gorzelnie, bazy transportu, również lasy. Szczególnie interesujące są zabytkowe zespoły - pałace, parki, folwarki. Ich stan jest rozmaity - od zniszczonych i zaniedbanych aż po dobrze utrzymane. Ich położenie na Dolnym Śląsku, regionie zawsze należącym do Europy, jest atrakcyjne pod względem komunikacyjnym i turystycznym. Tutaj krzyżują się główne europejskie szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Zabytkowe zespoły, podobnie jak gospodarstwa rolne położone są na terenach górzystych i nizinnych, zalesionych, atrakcyjnych krajobrazowo i zdrowych ekologicznie. Lokalizację całego województwa dolnośląskiego należy uznać za atrakcyjną.Tereny górzyste i górskie nieprzydatne pod względem rolniczym posiadają wiele zalet krajobrazowych i turystycznych. Atrakcyjne pod względem inwestycyjnym są obszary aktywności gospodarczej, zlokalizowane: w pasie autostrady A4 ( Zgorzelec, Bolesławiec, Legnica, Wrocław), w rejonie przygranicznym (Bogatynia- Zgorzelec oraz Kotlina Kłodzka), w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji Wrocławskiej ( wraz z węzłem Bielańskim), w zasięgu działania Kombinatu Polska-Miedź (Legnica, Głogów, Lubin i Polkowice).
Do 30.06.2003 roku Oddział Terenowy przejął do Zasobu WRSP nieruchomości o powierzchni 477,1 tys. ha, z tego sprzedał 119,4 tys. ha, gruntów, nieodpłatnie przekazał 21 tys. ha. Podstawowym kierunkiem rozdysponowania nieruchomości Zasobu WRSP jest ich dzierżawa. W dzierżawie pozostaje 273 tys. ha. W zarząd i użytkowanie wieczyste przekazano 20,8 tys. ha. Nie rozdysponowano jeszcze 39,5 tys. ha.