W środę w Sejmie szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz przedstawił expose na temat zadań polskiej polityki zagranicznej w 2003 roku. Minister zapowiedział, że w tym roku będzie realizowany przyjęty przed miesiącem rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą.
Szczególny akcent został w nim położony m.in. na inicjatywy adresowane do młodszych pokoleń polonijnych, kontakty z wybitnymi osobistościami polskiego pochodzenia, a także zwiększenie udziału Polonii w rozwoju współpracy gospodarczej z zagranicą – mówił minister. Równie ważnym elementem polskiej polityki zagranicznej będzie pomoc dla Polaków na Wschodzie. Chcemy to czynić m.in. poprzez zwiększenie pomocy stypendialnej, udzielanie szerszego wsparcia w wyposażaniu instytucji i organizacji polonijnych na Wschodzie w nowoczesne środki techniczne – wyjaśnił Cimoszewicz.
Minister podkreślił, że konieczna jest ekonomizacja działalności zagranicznej. Jak zaznaczył duża rola przypadnie tu polskiej służbie dyplomatycznej, która nadal aktywnie włączać się w zagraniczną politykę gospodarczą kraju, we wspomaganie działań proeksportowych oraz przyciąganie zagranicznych kapitałów i inwestycji. Działalność dyplomacji koncentrować się będzie m.in. na rynkach Unii Europejskiej, państw członkowskich CEFTA, Ameryki Północnej, Chin, Japonii.
Według ministra, wejście Polski do Unii postawi z nową mocą pytanie o nasz wizerunek za granicą. Chcemy, aby w zbiorowym obrazie Europy wyraziście zaznaczał się pierwiastek polski, nasza własna tożsamość – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Istotnym kierunkiem działalności promocyjnej, obok aktywności politycznej i gospodarczej, będzie wykorzystanie naszych atutów w dziedzinie kultury, a także lobbingu polonijnego – dodał minister.
Expose Włodzimierz Cimoszewicz zakończył słowami: W polityce europejskiej i światowej trwa wielki ruch. Stawiamy sobie ambitne, lecz realistyczne cele i dążymy do nich konsekwentnie, czerpiąc siłę ze sprawnego rządzenia i zdrowego gospodarczo państwa, opierając politykę zagraniczną na jak najszerszym narodowym porozumieniu.