Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRUS rozpoczął program badań profilaktycznych dla rolników

18 września 2015
Pilotażowy program badań USG tarczycy i jamy brzusznej wśród rolników rozpoczął się w Lubelskiem. Pilotaż realizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego obejmie 90 miejscowości województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

"Realizacja tych programów jest reakcją na utrudniony dostęp rolników i ich rodzin do badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych" – powiedział w środę w Piaskach (Lubelskie) podczas briefingu inaugurującego program prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Artur Brzóska.

 
Pilotaż dotyczy badań USG jamy brzusznej i tarczycy dla osób, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, pobierają emeryturę lub rentę z KRUS.

 
Badania będą prowadzone w 30 wybranych miejscowościach w każdym z województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Odbywać się będą w mobilnych gabinetach USG. W każdej z miejscowości mobilny gabinet będzie stacjonował jeden dzień, a tym czasie planowane jest przebadanie około 38-40 osób.

 
"W sumie w trzech województwach zostanie wykonane ok. 6,8 tys. badań, przebadanych będzie ok. 3,5 tys. osób. Całkowity koszt tych badań to ok. pół miliona zł" - powiedział dyrektor biura zarządu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników Jacek Bachański.

 
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk podkreślił, że badania są finansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. "To nie są badania prowadzone z budżetu państwa, tylko ze składek rolniczych" – zaznaczył.

 
Jego zdaniem takie badania powinny być prowadzone systematycznie. "W zakładzie pracy pracownik ma badanie okresowe, w czasie pracy i przed podjęciem pracy. Rolnik to też jest zakład pracy. Chcemy pokazać, że rolnikom też są takie badania potrzebne i będziemy chcieli iść dalej w tym kierunku" – powiedział Nalewajk.

 
Program ruszył już woj. lubelskim, w poniedziałek badania prowadzono w Rykach, w środę – w Piaskach. Chętnych zgłosiło się więcej niż było miejsc.

 
"Wyniki tego pilotażu dadzą nam podstawy do rozszerzenia tej akcji, wpisania na stałe w strategię KRUS. Po tych dwóch dniach już widzimy, że frekwencja i zainteresowanie jest ogromne. Myślę, że te badania będziemy kontynuować i będą robione co roku" – dodał Brzóska.

 
W województwie lubelskim badania będą prowadzone do 23 października 2015 r. W województwach mazowieckim i podlaskim rozpoczną się 21 września i potrwają do 30 października.

 
Rejestracja na badania prowadzona jest telefonicznie pod nr bezpłatnej infolinii 800 177 333. Warunkiem udziału w badaniach jest dostarczenie aktualnego zaświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu bądź ustalonym prawie do emerytury lub renty z KRUS.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę