Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

KRUS poczeka

18 listopada 2004

W tym roku nie będzie nowej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych - KRUS).

Przygotowany przez rząd projekt i przesłany już do Sejmu, będzie prawdopodobnie zmieniony po konsultacjach ze związkami zawodowymi - poinformował w środę prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) Władysław Serafin.

"Ten rządowy projekt ustawy o KRUS, powinien być wycofany z Sejmu i powinny rozpocząć się prace nad nowym projektem, który powinien zawierać powiązania wysokości składki z wypłatą świadczeń" - powiedział Serafin.

Na początku listopada o wycofanie projektu KRUS z Sejmu apelowało Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL uważa, że projekt ten to "skok na rolnicza kasę".

Rządowy projekt zakłada zwiększenie składek rolników na ubezpieczenie w gospodarstwach: poniżej trzech hektarów - o 33 proc./ha, od 3 do 5 ha - o 50 proc., od 5 do 10 ha - o 200 proc., od 10-20 ha - o 300 proc. Obecnie składka emerytalno-rentowa wynosi 168,80 zł kwartalnie, a składka na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe - 60 zł miesięcznie.

Serafin podkreślił, że KZRKiOR nie wyrazi zgody na podwyższenie składki dla gospodarstw o powierzchni do 8 ha. Jak stwierdził, rządowy projekt najbardziej dotyka rolników, którzy mają najmniejsze gospodarstwa.

Argumentował, że składka 250 zł od małych gospodarstw jest w praktyce dużo wyższa niż 1.330 zł składki od dużych gospodarstw. "Np. z 3-hektarowego gospodarstwa uzyskanie takiego czystego dochodu jest dużo trudniejsze niż z gospodarstwa np. 70- hektarowego. Więc jeżeli już ma być obciążany - to hektar fizyczny" - tłumaczy Serafin.

Prezes zaznaczył, że w Polsce większość płatników KRUS, to gospodarstwa do 5 ha, których jest 800 tys. i właśnie dla nich proponowane podwyższenie składki będzie dotkliwe. "Wymaga to od nowa rozpatrzenia systemu i zmianę filozofii tworzenia składki na KRUS" - dodał.


POWIĄZANE

1. kwietnia 2021 r. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ...

Uprzejmie informujemy, że 24 grudnia 2020 r. placówki ARiMR (Biura Powiatowe; Od...

Działalność Punktów Potwierdzania Profili Zaufanych rozlokowanych w centrali, od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę