W związku z drastycznym podniesieniem średniej ceny skupu żyta, będącej podstawą do wyznaczania wielkości podatku rolnego, Zarząd Kujawsko Pomorskiej zwrócił się z apelem do wszystkich rad gmin znajdujących się na terenie województwa kujawsko – pomorskiego o wyważenie swoich decyzji przy ustalaniu wymiaru do obciążeń podatkowych z tytułu podatku rolnego .
- Pragniemy zwrócić uwagę, że wzrost średniej ceny żyta w 2007 r. o blisko 100% nie odzwierciedla w żadnym stopniu wzrostu koniunktury w sektorze rolnictwa, jako całości. Przeciwnie w niektórych działach rolnictwa, bardzo istotnych z punktu widzenia naszych rolników, a zwłaszcza w produkcji trzody chlewnej, czy w sadownictwie nastąpił bezprecedensowy regres. Incydentalny, ekstremalny wzrost cen zbóż, jaki nastąpił w bieżącym roku, spowodowany był niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi w Europie Zachodniej i nie można go uznać za trwałą tendencję. Podatek rolny stanowi zryczałtowaną formę podatku dochodowego w rolnictwie i jego podwyżkę usprawiedliwiać może tylko realny wzrost dochodów rolniczych , co w żadnym wypadku nie nastąpiło.
Zdajemy sobie sprawę, że uprawnienia rady gminy dotyczące obniżenia średniej ceny żyta są praktycznie bardzo ograniczone, z uwagi na utratę przez gminę subwencji w związku z nieuzyskaniem wpływów podatkowych. Apelujemy jednak o zastosowanie, w miarę możliwości, jak największej obniżki średniej ceny żyta, wszędzie tam gdzie decyzje takie nie obniżą drastycznie Państwa dochodów, a zarazem pozwolą na zbilansowanie finansów gminy – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej.