Ptak_Waw_CTR_2024

Koniec mogilników w zachodniopomorskim

28 kwietnia 2009
Na początku kwietnia br. został podpisany list intencyjny w sprawie likwidacji mogilników w województwie zachodniopomorskim.
Sygnatariuszami porozumienia są Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, WFOŚiGW w Szczecinie oraz zainteresowane gminy i starostwa.
W ramach projektu przewiduje się: likwidację odpadów przeterminowanych środków ochrony roślin, likwidację skażonego gazu, transport niebezpiecznych odpadów  na specjalne składowiska.
    Na mocy zawartego porozumienia koordynatorem przedsięwzięcia będzie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Środki na realizację zadania pochodzić będą                      z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
    Z kolei Agencja Nieruchomości Rolnych zobowiązała się do wykonania inwentaryzacji i dokumentacji mogilników znajdujących się w Zasobie Agencji. Już                 w październiku 2008 r. za kwotę 161 tys. zł. przygotowano stosowną dokumentację techniczną. Ocenia się, że szacunkowy koszt fizycznej likwidacji  mogilników  wraz z niezbędną rekultywacją terenu wyniesie 5,3 mln zł.
Koszty dotyczą likwidacji 7 mogilników położonych w miejscowościach: Nowa Dobrzyca (Gm. Resko), Brojce (Gm. Brojce), Bądkowo (Gm. Płoty), Kołomąć (Gm. Gryfice), Wierzbnica (Gm. Świdwin), Starzyce (Gm. Stargard Szczeciński) i Niemierzyn (Gm. Świdwin).

Marszałek Województwa zachodniopomorskiego zobowiązał się do:

- zapewnienia realizacji zadań merytorycznych, w szczególności organizacji i finansowania
   całego zadania (złożenie wniosku o dotację do NFOŚiGW oraz do WFOŚiGW);
- prowadzenia monitoringu zrekultywowanych terenów;
- przeprowadzenia przetargu w celu wyłonienia wykonawcy projektu.

Natomiast w gestii ANR OT w Szczecinie będzie:

- wsparcie techniczne – nadzór budowlany oraz środowiskowy w trakcie likwidacji    mogilników;
- podjęcie działań zmierzających do otrzymania zgody właścicieli gruntów na przystąpienie do projektu zakładającego usunięcie przeterminowanych środków ochrony roślin zgromadzonych w mogilnikach;
- zabezpieczenie terenu na czas wykonywania robót.

Problem mogilników umiejscowionych na gruntach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa dotyczy w szczególności obszarów obecnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Agencja Nieruchomości Rolnych po przejęciu tych obiektów do Zasobu podjęła wiele działań służących ich inwentaryzacji, likwidacji oraz rekultywacji okolicznych gruntów. Zlikwidowano większość mogilników znajdujących się na gruntach Zasobu WRSP (problem ten w szczególności dotyczył terenów obecnego województwa zachodniopomorskiego, w którym z 39 mogilników, dotychczas zlikwidowano 32). W pierwszej kolejności działania te dotyczyły najbardziej niebezpiecznych składowisk.
Obecnie na terenach, którymi zarządza Agencja znajduje się 11 mogilników; w tym 7 zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim, 2 w pomorskim, 2 w kujawsko-pomorskim. W 10 z nich przechowywane są przeterminowane środki chemiczne ochrony roślin, odczynniki chemiczne i opakowania po tych środkach. Mogilniki istniejące w Zasobie Agencji objęte są stałą kontrolą Wojewódzkiej Stacji Ochrony Roślin oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i zabezpieczone zgodnie z wymogami sanitarnymi.
Agencja w planie finansowym na 2009 r. zabezpieczyła środki finansowe na współfinansowanie utylizacji mogilników.
Zgodnie z założeniami  Krajowego planu gospodarki odpadami 2010 (uchwała Rady Ministrów – M.P. z 2006 r. Nr 90, poz. 946) do 2010 r. planuje się na terenie całej Polski likwidację mogilników i magazynów zawierających przeterminowane środki ochrony roślin oraz rozpoczęcie likwidacji zagrożeń powodowanych przez składowiska poprodukcyjnych odpadów pestycydowych, nie spełniających wymogów ochrony środowiska. Od 2011 r. planuje się likwidację pestycydowych skażeń terenu spowodowanych przez mogilniki, zagrażających bezpieczeństwu użytkowych wód podziemnych oraz do 2018 r. zakończenie likwidacji zagrożeń powodowanych przez składowiska poprodukcyjnych odpadów pestycydowych.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę