Zbliżanie przepisów państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego z prawem UE w zakresie kwestii weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności – to temat dwudniowej konferencji odbywającej się w Krakowie.
Konferencja, której gospodarzem jest polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, zorganizowana została w ramach polskiej prezydencji. Uczestniczą w niej przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej. Są tu także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych organizacji, stowarzyszeń i instytutów naukowych.
Dzisiejsze spotkanie ma charakter konsultacyjno-informacyjny. Poświęcony m.in. przeglądowi rozwiązań dotyczących zdrowia roślin i zwierząt, bezpieczeństwa i jakości żywności obowiązujących w krajach Partnerstwa Wschodniego.
– Mam nadzieję, że organizowane przez nas dziś przedsięwzięcie będzie przede wszystkim stanowić forum dyskusji nad perspektywami i zakresem dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego w obszarze rolnictwa – powiedział minister Marek Sawicki otwierając dzisiejsze obrady i dodał, że w ubiegłym miesiącu odbył się w Warszawie II Szczyt Partnerstwa Wschodniego.
– W trakcie Szczytu przyjęta została Wspólna Deklaracja, zwana Deklaracją Warszawską, która stanowi silny polityczny sygnał w sprawie pogłębienia integracji oraz dalszego praktycznego zaangażowania Unii Europejskiej i wschodnich partnerów we wspólne działania. W jej tekście znalazły się konkretne zapisy potwierdzające wolę aktywnej współpracy w tym m.in. zapowiedź gotowości pełnej integracji państw partnerskich z wewnętrznym rynkiem UE. W tym celu niezbędne jest dostosowanie prawodawstwa w różnych sektorach, w tym, bardzo ważnym dla partnerów z Partnerstwa Wschodniego, rolnictwie – podkreślił minister.
Minister zapewnił, że bezpieczeństwo oraz jakość żywności, to priorytety Unii Europejskiej. – Są one nierozerwalnie ze sobą połączone, a Unia Europejska dba o jak najwyższy ich poziom. Ponieważ otwieramy się i współpracujemy z krajami Partnerstwa Wschodniego przedstawimy im dziś nasze standardy i pokazujemy jaką drogą można do nich dojść – poinformował minister Sawicki.
Celem krakowskiej konferencji jest omówienie dotychczasowych wyników współpracy w dziedzinie rolnictwa z krajami objętymi inicjatywą Partnerstwa Wschodniego w takich obszarach jak: sprawy weterynaryjne, fitosanitarne, bezpieczeństwo i jakość żywności.
– Mam nadzieję, że organizowane przez nas przedsięwzięcie będzie jednak przede wszystkim stanowić forum dyskusji nad perspektywami i zakresem dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego w obszarze rolnictwa. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami z początków współpracy w tym zakresie w ramach UE - powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że zarówno bliskość geograficzna, jak i językowa oraz dobre kontakty sąsiedzkie Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego sprzyjają współpracy i mogą pomóc w uniknięciu popełnienia błędów podczas negocjacji akcesyjnych.
– Trzeba jednak pamiętać, że Unia Europejska to żywy organizm ciągle się zmienia, ciągle modyfikuje, ale na pewno jest nasza wielką wartością. Od nas zależy w jakim kierunku te zmiany będą następować – powiedział minister Sawicki.
Najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania, dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności, a także zdrowia zwierząt i roślin zostały szczegółowo omówione podczas czterech paneli dyskusyjnych.
Na obrady do Krakowa przyjechali wiceministrowie rolnictwa z Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Czech, Rumunii, Węgier oraz przedstawiciele Białorusi, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Mołdowy, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku wspólnie przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku Rada Europejska wyraziła jednogłośne poparcie dla tej inicjatywy, która stała się tym samym częścią europejskiej polityki sąsiedztwa.
Jednym z głównych celów Partnerstwa Wschodniego jest doprowadzenie do stowarzyszenia pogłębionych i kompleksowych stref wolnego handlu państw partnerskich z UE. Kwestie rolnicze to istotne projekty, ważne z punktu widzenia gospodarczego i finansowego.
Strategia integracyjna w zakresie rolnictwa i żywność odgrywa znaczną rolę, co podkreślali przedstawiciele wszystkich państw uczestniczący w konferencji. Każdy z krajów Partnerstwa Wschodniego ma swoje sposoby, systemy i standardy hodowli i przetwórstwa , dlatego tematyka ta stanowi ważny punkt w zakresie stworzenia kompatybilnego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności i rozwoju współpracy handlowej.
– Harmonizacja prawa, reformy kontroli i zapewnienie efektywności systemów bezpieczeństwa żywności mogą być łatwiejsze i szybsze poprzez korzystanie z polskich doświadczeń – powiedział minister Sawicki i dodał: – Partnerstwo Wschodnie, to kolejny krok do dobrej współpracy handlowej i poprawy relacji międzynarodowych.