odbytego w Poświętnem w dniach 26-27 stycznia 2006 roku
Przedstawiciele Porozumienia Izb Rolniczych reprezentujących Warmińsko Mazurską Izbę Rolniczą, Śląską Izbę Rolniczą, Izbę Rolniczą w Opolu, Lubuską Izbę Rolniczą, Dolnośląską Izbę Rolniczą i Mazowiecką Izbę Rolniczą stoją na stanowisku, że blisko dziesięcioletnia obecność odrodzonego samorządu rolników na polskiej wsi, dowodzi słuszności decyzji Sejmu RP o uchwaleniu ustawy o izbach rolniczych z 14 grudnia 1995 roku.
Aktywne i twórcze uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów rolnictwa i obszarów wiejskich, skuteczne reprezentowanie wszystkich rolników oraz demokratyczne wyłanianie swoich przedstawicieli w powszechnych wyborach, dają samorządowi rolniczemu moralnie uzasadnione prawo do ubiegania się o przejęcie zadań realizowanych dotychczas przez administrację państwową szczebla centralnego i wojewódzkiego.
Samorząd rolniczy nie może biernie uczestniczyć w tworzeniu i realizowaniu polityki wobec wsi i rolnictwa. Potrafimy i chcemy jako równoprawny partner społeczny uczestniczyć w podejmowaniu i realizacji wszystkich decyzji dotyczących obszarów wiejskich.
W celu upodmiotowienia samorządu rolniczego niezbędna jest taka zmiana przepisów, która niezwłocznie umożliwi samorządowi rolników prowadzenie na zasadzie rozwiązań ustawowych lub porozumień z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi bądź Wojewodami zadań związanych z :
Samorząd rolniczy, jako ustawowy reprezentant wszystkich rolników musi uzyskać prawo do bezpośredniego udziału w prywatyzacji jednosobowych Spółek Skarbu Państwa związanych m.in. z nasiennictwem i rozrodem zwierząt.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinien doprowadzić do niezwłocznego zwrotu Mazowieckiej Izbie Rolniczej jej przedwojennego ośrodka szkoleniowego w Poświętnem koło Płońska.
Członkami samorządu rolniczego są również rolnicy prowadzący działalność w działach specjalnych, z której nie odprowadza się odpisu z podatku płaconego przez te osoby i firmy na działalność izby rolniczej. Taka sytuacja pozostaje w sprzeczności w stosunku do podatników podatku rolnego. Domagamy się nowelizacji ustawy zrównujących wszystkich członków samorządu rolniczego w zakresie płacenia składek
na samorząd rolniczy.
Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala |
Śląskiej Izby Rolniczej Piotr Kufel |
Mazowieckiej Izby Rolniczej Wiktor Szmulewicz |
Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Bogdan Aleksiejczuk |
Lubuskiej Izby Rolniczej Władysław Piasecki |
Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja |