Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uważa protest przeprowadzony dziś na drodze krajowej nr 51 za niepotrzebny. Postulaty skierowane przez Zarząd Powiatowy ZZR "Samoobrona" w Bartoszycach są niemożliwe do realizacji w świetle prawa Unii Europejskiej. Od 1 maja br. Polska została włączona w system jednolitego rynku oraz Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej i nie może jednostronnie zmieniać prawa obowiązującego w całej Unii.
Realizacja płatności bezpośrednich w systemie jednolitych płatności obszarowych, zgodnie rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 2199/2003 z dnia 16 grudnia 2003 r., rozpocznie się od 1 grudnia i będzie prowadzona do 30 kwietnia roku następnego. Środki na wydatki związane z realizacją płatności bezpośrednich w nowych państwach członkowskich przewidziano w budżecie UE w roku finansowym 2005, tj. rozpoczynającym się od 16 października 2004 r. Rozporządzenie dopuszcza udzielenie przez Komisję Europejską zgody na wypłacenie przed 1 grudnia zaliczek w wysokości do 50% płatności, ale dotyczy to wyłącznie regionów, w których wystąpiły klęski żywiołowe i w ich rezultacie gospodarstwa rolne utraciły płynność finansową. Żadne płatności nie mogą być jednak dokonane przed przeprowadzeniem wszystkich – określonych przepisami prawa unijnego - kontroli. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pełniąca funkcję Agencji Płatniczej zakończy proces przeprowadzania kontroli i wydawania decyzji administracyjnych o przyznaniu płatności w listopadzie. Oznacza to, że w budżecie UE od 16 listopada br. będą dostępne środki na dopłaty bezpośrednie, a w budżecie krajowym na płatności uzupełniające, co zapewni terminowe wypłacenie płatności bezpośrednich producentom rolnym w pełnej wysokości począwszy od 1 grudnia br.
Natomiast cenę interwencyjną zbóż, jednakową dla wszystkich państw
członkowskich, określa Komisja Europejska. Sposoby prowadzenia interwencji
(wielkość partii oraz terminy interwencji) na rynkach rolnych określają przepisy
Komisji Europejskiej. W przypadku zbóż są to :
- rozporządzenie Komisji
Europejskiej 824/2000 ustanawiające procedury przejęcia zbóż przez agencje
interwencyjne, które określa minimalną partię zbóż na 80 ton. Natomiast agencje
mogą ustalać wyższy minimalny tonaż. Polska przyjęła najmniejszą wielkość partii
zbóż, która może trafić do interwencji.
- rozporządzenie Komisji
Europejskiej 1784/2003 w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż, które ustala,
że skup interwencyjny może mieć miejsce tylko w następujących okresach, które
zależą od stref klimatycznych i wegetacji roślin:
• 1.08 – 30.04 Grecja,
Portugalia, Hiszpania, Włochy
• 1.12 – 30.06 Szwecja
• 1.11 – 31.05
pozostałe państwa UE
Polska znajduje się w ostatniej grupie i podobnie jak
wszyscy nasi sąsiedzi, którzy są w Unii Europejskiej ma ten sam termin
interwencji.
W naszym kraju działania interwencyjne, jednakowe, co do zasady dla wszystkich 25 państw członkowskich UE, prowadzi Agencja Rynku Rolnego. W krajach Wspólnoty interwencyjny zakup zbóż traktowany jest jako awaryjny system zbytu zbóż przez tych oferentów (producentów i handlowców), którzy nie byli w stanie uzyskać na rynku ceny wyższej od ceny interwencyjnej. Zakupem interwencyjnym w polskich warunkach będą objęte następujące rodzaje zbóż: pszenica, jęczmień i kukurydza. Ilość oferowanych zbóż nie może być mniejsza niż: 80 ton w przypadku zakupu zbóż na zapasy interwencyjne z dostawą do magazynu interwencyjnego i 1000 ton w przypadku przejmowania zbóż na zapasy interwencyjne w miejscu przechowywania.
W okresie od 1 listopada do 31 maja Agencja Rynku Rolnego zobowiązana jest do
zakupu wszystkich oferowanych zbóż po cenie interwencyjnej pod warunkiem, że
spełnią one minimalne wymagania jakościowe i ilościowe. Zakup zbóż prowadzony
będzie w oparciu o centra interwencyjne. Pod pojęciem centrum interwencyjnego
rozumiemy obszar geograficzny określony dla państwa członkowskiego zgodnie z
Rozporządzeniem Komisji nr 2273/93. Centrum interwencyjne znajduje się w
regionie, w którym produkcja zbóż przekracza zapotrzebowanie rynku lokalnego
mającego specjalne znaczenie jako rynek zbytu (zarówno wewnątrz UE, jak i na
eksport), oraz na terenie, którego zlokalizowana jest znaczna powierzchnia
przechowalnicza.
Cena interwencyjna jest jednakowa dla wszystkich zbóż
objętych mechanizmem i wynosi 101,31 € za tonę. Cena ta podlega podwyższeniu o
miesięczny dodatek od 0,46 euro/t w listopadzie do 3,22 euro/t w maju.
Dziś w Polsce zboże skupuje wiele podmiotów prywatnych w przedziale cenowym 420 – 445 zł/t. Skup zbóż we wszystkich swoich oddziałach (Bielsk Podlaski, Gądki k/Poznania, Kępno, Malbork, Nowogród Bobrzański, Pieniężno, Proboszczewice, Załęże k/Rzeszowa, Wąbrzeźno, Siennica Nadolna, Lubycza Królewska) prowadzi Spółka Agencji Rynku Rolnego „ELEWARR”, w której ceny skupu według określonych wymogów jakościowych kształtują się w wysokości: pszenicy konsumpcyjnej – 420 - 440 zł/t, pszenicy paszowej – 400 zł/t, żyta – 300 - 320 zł/t i jęczmienia – 380 – 400 zł/t. ELEWARR na skup zbóż wykorzystuje środki własne oraz z kredytu preferencyjnego.
Wszystkie oddziały spółki będą po 1 listopada prowadzić skup interwencyjny w ramach Centrów Interwencyjnych. Spółka świadczy także dla producentów odpłatne składowanie zbóż z opcją sprzedaży przechowywanego towaru. Producenci składający zboże w magazynach spółki na określonych zasadach będą mieli możliwość odebrać je w dowolnym terminie, odsprzedać przedsiębiorstwu składającemu po cenach rynkowych lub zlecić sprzedaż na giełdzie towarowej poprzez biuro maklerskie.