Na inauguracyjnych sesjach zbierają się nowo wybrane sejmiki . Radni wybiorą marszałków i zarządy województw, a do tego konieczne są koalicje.
Mimo że lewica wygrała wybory w 13 z 16 województw, tylko w jednym – w lubuskim – może rządzić samodzielnie. W pozostałych, jeśli chce rządzić musi szukać koalicjanta. Naturalnym koalicjantem lewicy stała się Samoobrona. Po słynnym porozumieniu w województwie lubelskim, SLD i Unia Pracy zawarły koalicję z partią Andrzeja Leppera także w sejmiku województwa zachodniopomorskiego.
W województwach łódzkim, podlaskim, wielkopolskim i dolnośląskim te trzy ugrupowania będą rządzić wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym. Dość egzotyczna koalicja powstała w województwie warmińsko-mazurskim. Tworzą ją SLD, UP, PSL, Samoobrona i Unia Wolności, której działacze startowali w wyborach z list lewicy. To z powodu tego sojuszu z Unii Wolności wystąpił wczoraj jej założyciel i długoletni przewodniczący, Tadeusz Mazowiecki.
W województwie opolskim koalicja SLD-UP będzie rządzić z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców, skupiającym przedstawicieli mniejszości niemieckiej. Na Mazowszu szykuje się koalicja SLD-UP-PSL i Samoobrony – ludowcy wejdą w nią jednak pod warunkiem, że marszałkiem województwa zostanie polityk Stronnictwa, Adam Struzik. Dlatego PSL nie wyklucza także porozumienia z Prawem i Sprawiedliwością oraz Ligą Polskich Rodzin pod tym samym warunkiem – fotel marszałka dla Struzika.
Także na Śląsku nie ma jeszcze koalicji, ale najbardziej prawdopodobne wydaje się porozumienie Samoobrony i SLD-UP, które mają w sejmiku większość. W województwie świętokrzyskim możliwa jest koalicja taka, jak na szczeblu centralnym – SLD-UP-PSL. W kujawsko-pomorskim, gdzie trwa pat: możliwa jest koalicja zarówno SLD, UP i Samooobrony, gdyby nie to, że Samoobrona nie chce z lewicą, jak i porozumienie PO-PiS-u, LRP-u i partii Leppera oraz gdyby nie to, że PO deklaruje, iż żadnych porozumień z Samoobroną nie będzie.
W trzech województwach będzie rządzić prawica W sejmiku pomorskim zwycięski PO-PiS ma zamiar utworzyć koalicję rządzącą z dwoma radnymi LPR oraz jednym z PSL. W sejmiku małopolskim umowę o koalicji podpisały PiS, PO i LPR. W nowym sejmiku województwa podkarpackiego możliwa jest koalicja z udziałem LPR, komitetu "Podkarpacie Razem" oraz PSL-u i być może także Samoobrony.