Zdaniem prof. Hausnera, „obecny status prawny Lasów Państwowych jest niedookreślony i nieadekwatny". Według niego właściwa „powinna być forma korporacji prawa publicznego". Zaznaczył, że w polskim systemie prawnym obecnie nie ma takiej konstrukcji prawnej. „Pójście w tym kierunku oznaczałoby wprowadzenie takiej konstrukcji, która zresztą istniała w Polsce międzywojennej" - wyjaśnił.
W opinii profesora, taka korporacja powinna wypełniać trzy rodzaje zadań. „Powinna być z jednej strony wyspecjalizowaną i wyodrębnioną służbą państwową. Powinna być agencją państwa wypełniającą powierzone jej określone działania administracyjne i powinna być specjalistycznym przedsiębiorstwem publicznym".
Według Hausnera taka korporacja powinna mieć zapewnioną trwale stuprocentową własność skarbu państwa, nie powinna mieć zdolności upadłościowej i dlatego „podstawą proponowanego odrębnego statusu LP powinien być odpowiedni zapis w konstytucji, który uniemożliwiałby prywatyzację takiej korporacji publicznej".
Ekonomista odniósł się do pojawiającej się w politycznej dyskusji sprawy prywatyzacji LP. Jego zdaniem, taki krok byłby „nieuzasadniony i ryzykowny".
Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma mowy o prywatyzacji LP. „Nie ma ani potrzeby, ani planów, żeby ten stan zmieniać. On jest bardzo korzystny dla nas wszystkich" - ocenił.
Zdaniem Grabowskiego, LP są dobrze zarządzane. „Cięcia są na poziomie 60 procent przyrostów, więc gospodarka leśna prowadzona jest w sposób wzorcowy. (...)jeszcze przed wojną cięcia były o 50 proc. większe niż przyrost drewna w lesie. LP zrobiły wielką, korzystną ewolucję dla gospodarki kraju" - ocenił minister.
Według dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka organizowana w Kielcach z okazji 90-lecia LP Krajowa Narada Leśników - to przede wszystkim „okazja do świętowania, a także spojrzenia w przyszłość". Jego zdaniem można mówić o dużym optymizmie w tej kwestii. „Te 90 lat wskazało na słuszność polskiego modelu leśnictwa i że warto taki system zarządzania utrzymać, ale również udoskonalać" - powiedział.
Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe" zostało powołane do życia na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z 28 czerwca 1924 roku. Obecnie jest największą w Europie organizacją zarządzającą lasami publicznymi. Jak wynika z danych LP, mają one w pieczy prawie 80 proc. z ponad 9 mln ha lasów.
Organizacja LP opiera się na 430 nadleśnictwach, 17 dyrekcjach regionalnych oraz dyrekcji generalnej. Łącznie w LP pracuje 25 tys. osób.
Kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner wystąpił podczas Krajowej Narady Leśników z referatem „Uwarunkowania ekonomiczne gospodarki leśnej".
W Warszawie zebrała się we wtorek, bez udziału prof. Hausnera, Rada Polityki Pieniężnej, pierwszy raz po ujawnieniu przez tygodnik "Wprost" stenogramu nagrań rozmowy między prezesem NBP Markiem Belką i ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. W stenogramach pojawiła się wypowiedź Belki m.in. nt. RPP i prof. Hausnera.
Prof. Hausner nie chciał we wtorek w Kielcach rozmawiać z dziennikarzami. (PAP)