W dniach 3 – 5 lipca w Balicach koło Krakowa odbyło się jubileuszowe XXV spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Współpraca izb rolniczych Grupy Wyszehradzkiej kontynuowana jest od 2000 r. Jednym z jej elementów są cyklicznie spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego poszczególnych państw. Celem ich jest omówienie problemów występujących w rolnictwie poszczególnych państw i uzgodnienie wspólnych działań w celu poprawy bytu naszych członków. Są one również okazją do zaprezentowania osiągnięć rolnictwa gospodarza spotkania.
Tematem organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych spotkania była przede wszystkim ocena bieżącej sytuacji w rolnictwie w krajach Grupy Wyszechradzkiej oraz omówienie aktualnych problemów i najbliższych perspektyw dla tego sektora gospodarki. Przedstawiciele samorządów rolniczych z Czech, Słowacji, Węgier i Polski dokonali miedzy innymi oceny sytuacji na podstawowych rynkach rolnych w krajach grupy V-4 po drugim roku członkostwa w UE (ze szczególną uwagą odnośnie rynku zbóż i mleka).
Omówiono także problemy związane z regulacją rynku owoców miękkich w Unii Europejskiej (zwrócenie uwagi na warunki i proces tworzenia grup producentów rolnych na odnośnym rynku w państwach V-4) oraz realizacje wypłat dopłat bezpośrednich za 2005 rok oraz przebieg składania wniosków za rok 2006 w krajach grupy V-4 i propozycja KE odnośnie ograniczenia możliwości stosowania krajowych środków wsparcia hodowli zwierząt.