Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowego "PZZ" w Lubyczy Królewskiej winne jest Skarbowi Państwa 90 680 399,13 zł. Zadłużenie powstało w wyniku poręczenia przez ministra finansów spłaty z budżetu państwa bankowego kredytu inwestycyjnego, zaciągniętego przez przedsiębiorstwo w Banku Gospodarki Żywnościowej, na budowę elewatora zbożowego.
Na mocy poręczenia minister finansów spłacił kredyt wraz z odsetkami, a następnie zażądał od dłużnika zwrotu wydanych z budżetu państwa pieniędzy. W związku ze złą sytuacją "PZZ", uniemożliwiającą spłatę zobowiązań, zadłużenie wobec Skarbu Państwa zaczęło się powiększać o należne odsetki. W tej sytuacji minister finansów podjął próbę sprzedaży wierzytelności inwestorowi zagranicznemu – czeskiemu holdingowi. Transakcja nie doszła do skutku z powodu strat jakie holding poniósł w wyniku katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Czechy latem 1997 roku.
Po dwukrotnej, bezskutecznej próbie sprzedaży tych wierzytelności, minister finansów wystąpił do Rady Ministrów o zgodę na warunkowe ich umorzenie. 20 stycznia 1999 roku rząd zdecydował o umorzeniu wierzytelności Skarbu Państwa wobec "PZZ". Uzależniono to jednak od przeprowadzenia restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa. Te warunki nie zostały spełnione.
15 listopada 1999 roku wojewoda lubelski, będący organem założycielskim przedsiębiorstwa, wydał postanowienie o jego likwidacji. Chcąc uchronić przedsiębiorstwo od upadłości, wojewoda wraz z likwidatorem podjęli starania o nieodpłatne przejęcie elewatora zbożowego przez Agencję Rynku Rolnego. Warunkiem przejęcia jest jednak umorzenie zobowiązań ciążących na przedsiębiorstwie. Konsekwencją upadłości byłaby bowiem powolna dewastacja elewatora albo jego sprzedaż za ułamek wartości.
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie wierzytelności Skarbu Państwa wobec Przedsiębiorstwa w Lubyczy Królewskiej. Uznano, że przekazanie Agencji Rynku Rolnego nowoczesnego obiektu, wybudowanego ze środków budżetu państwa, będzie rozwiązaniem optymalnym. Proces likwidacji "PZZ" będzie kontynuowany. Pozostałe składniki majątkowe pozwolą na spłatę drobnych wierzycieli. Po ich zaspokojeniu przedsiębiorstwo zostanie wykreślone z rejestru przedsiębiorstw państwowych.