ARiMR zdąży w terminie podpisać umowy o przyznanie pomocy finansowej na Modernizacje gospodarstw rolnych
22 grudnia 2015
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła od 3 września br. realizowanie procedur umożliwiających podpisywanie umów z rolnikami, którzy w 2007 r. złożyli wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Modernizację gospodarstw rolnych”. W celu jak najszybszego doprowadzenia do podpisania umów z rolnikami W Oddziałach Regionalnych Agencji zostały przyjęte harmonogramy obsługi wniosków, przygotowano dwuzmianowy system pracy i oddelegowano do realizacji tego zadania dodatkowych pracowników.
Wnioski rolników, które przeszły pozytywnie wstępną weryfikację, zostaną poddane dalszej ocenie, która w wypadku pozytywnego wyniku umożliwi podpisanie umowy o dofinansowania inwestycji środkami z PROW 2007-2013. Mobilizacja Agencji sprawi, że umowy zostaną zawarte w ustawowym terminie i natychmiast po tym będą przyjmowane wnioski o płatności.
Wnioski na modernizację gospodarstw rolnych były przyjmowane od 9 listopada 2007 r. Rolnicy w skali kraju złożyli ponad 18,3 tys. takich wniosków ubiegając się łącznie o dofinansowanie w wysokości 2,3 mld zł. Limit środków finansowych przewidzianych do wykorzystania w ubiegłorocznym naborze wniosków pozwoli zrealizować wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia, o ile wnioski złożone przez rolników przejdą pozytywnie całą procedurę przyznania pomocy finansowej. Wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością ich złożenia, a pomoc finansowa udzielona przez Agencję, może pokryć od 40% do 75% kosztów kwalifikowanych, które poniesie rolnik na zrealizowanie inwestycji przewidzianej w złożonym wniosku. Jeden beneficjent może otrzymać maksymalne wsparcie w wysokości do 300 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2007-2013. Na rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy z beneficjentem Agencja ma zgodnie z prawem 12 miesięcy od jego złożenia.
Pierwszą grupą beneficjentów, z którą ARiMR podpisała umowy o przyznanie pomocy finansowej byli rolnicy realizujący inwestycje w ramach tzw. dyrektywy azotanowej. ARiMR zawarła z takimi beneficjentami 133 umowy na realizację inwestycji związanych z przechowywaniem nawozów organicznych i innymi przedsięwzięciami chroniącymi środowisko przed zanieczyszczeniami azotanowymi pochodzenia rolniczego. Pieniądze, które otrzymają rolnicy w formie refinansowania, mogą zwrócić do 75% kosztów poniesionych na realizację takich przedsięwzięć.