Już 17 grudnia Agencja rozpoczęła zawieranie umów z podmiotami z branży utylizacyjnej, które w 2010 r. będą świadczyć na rzecz rolników usługi utylizacyjne z dofinansowaniem Agencji. Aktualnie umowy zostały zawarte z 3 firmami: PP-H „Hetman” Sp. z o.o. z siedzibą w Bedlnie, „Struga” S. A. siedzibą w Jezuickiej Strudze oraz P.W. „Amba” Sp. z o.o. z siedzibą w Radzanowie. W najbliższych dniach planowane jest zawarcie umów z kolejnymi podmiotami z branży utylizacyjnej. Po ich zwarciu Agencja poinformuje o numerach telefonów pod które rolnicy z poszczególnych województw będą mogli od 1 stycznia zgłaszać zlecenia odbioru padłych zwierząt gospodarskich.
Jeszcze nigdy w historii ARiMR umowy na usługi utylizacyjne nie były podpisywane tak szybko. Zawarcie już teraz takich umów, stwarza sytuację, w której rolnicy, nie powinni mieć problemów z dofinansowaniem kosztów poniesionych na utylizacje padłych zwierząt gospodarskich, nawet jeżeli takie zdarzenie miałoby miejsce 1 stycznia 2010 r.
Nie uległy zmianie warunki na jakich rolnicy mogą korzystać z pomocy na utylizację padłych zwierząt gospodarskich, ani formularz oświadczenia producenta rolnego, wypełniany przy odbiorze padłego zwierzęcia.
Pomoc finansową Agencji mogą otrzymać producenci rolni prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej, spełniający kryterium małego lub średniego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów załącznika I do rozporządzenia Komisji Europejskiej 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r.
W celu skorzystania z pomocy, producent rolny powinien telefonicznie skontaktować się z wybranym przez siebie podmiotem, który na podstawie umowy z Agencją świadczy usługi na obszarze danego województwa. Wszelkie formalności dotyczące otrzymania pomocy mogą zostać załatwione bezpośrednio podczas odbioru padłej sztuki.
Agencja dofinansowuje do 100% ponoszonych przez producenta rolnego kosztów zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokrywa do 100% kosztu unieszkodliwiania bydła, które ukończyło 24 miesiąc życia oraz owiec i kóz które ukończyły 12 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE). W przypadku unieszkodliwienie padłego bydła poniżej 24 miesiąca życia, owiec i kóz poniżej 12 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% kosztów poniesionych przez producenta rolnego.
Oznacza to, że producent rolny będący rolnikiem ryczałtowym za unieszkodliwienie 1 szt. padłego bydła w wieku od 12 do 24 miesiąca życia lub konia powyżej 12 miesiąca życia zapłaci do 52,31 zł., za utylizację koni, owiec i kóz do 12 miesiąca życia lub 1 sztuki trzody chlewnej o wadze ponad 110 kg., kwota ta wyniesie do 15,70 zł.
W przypadku producentów rolnych będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT.
7243171
1