Ptak_Waw_CTR_2024

ARiMR: Pieniądze z programu Sapard będą wykorzystane w całości

21 września 2004

W 100 procentach polscy beneficjenci wykorzystają środki przyznane przez Unię Europejską w ramach pomocowego programu Sapard. Unia przeznaczyła ten cel 945 mln euro. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury wiejskiej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przedstawiła we wtorek podsumowanie z realizacji programu Sapard. Z raportu wynika, że początkowe opinie o trudnościach związanych z realizacją programu i jego niedostępności były nieuzasadnione, o czym świadczy liczba złożonych wniosków.

Do Agencji wpłynęło prawie 31 tys. 100 wniosków, w tym ponad 16 tys. w 2004 roku. Najwięcej wniosków (ponad 15 tys.) dotyczyło tzw. działania 2, czyli inwestycji w gospodarstwach rolnych. Wnioski ARiMR przyjmowała do 20 lutego 2004 r.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w woj. mazowieckim (ponad 5 tys. 100), wielkopolskim (ponad 3 tys. 700) lubelskim (2 tys. 700). Najmniejsze zainteresowanie środkami pomocowymi wykazały woj. opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Porównując liczbę wniosków do powierzchni użytków rolnych, najlepszy wskaźnik osiągnięto w woj. świętokrzyskim (3,65 wniosku na 1000 ha) i małopolskim (3,28). Średnia krajowa wyniosła 2,09.

Najwięcej zainteresowanych było uzyskaniem dotacji na modernizację sektora rolno-spożywczego, przodowali tu przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego i Podlasia.

Każda gmina lub powiat złożyły średnio 2,2 wniosku o dofinansowanie na rozwój i poprawę infrastruktury obszarów wiejskich. Najwięcej wniosków wpłynęło z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.

Po weryfikacji wniosków Agencja podpisała łącznie 24 tys. 396 umów o refundację poniesionych kosztów na kwotę 4,8 mld zł.

SAPARD - to Specjalny Akcesyjny Program na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development - SAPARD), który stanowił instrument wsparcia procesów dostosowawczych rolnictwa i obszarów wiejskich w okresie przedakcesyjnym i beneficjentów krajów kandydujących do korzystania ze Wspólnej Polityki Rolnej po przystąpieniu do UE.

W Polsce Program SAPARD uruchomiony został w lipcu 2002 r. przez Komisję Europejską. Przewidywał pomoc finansową dla rolnictwa na łączną kwotę prawie 945 mln euro.

Ponadto, mając na uwadze wielkie zainteresowanie rolników, za zgodą Komisji Europejskiej przesunięto na realizację programu SAPARD 140 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ramach tzw. działań programu o pomoc finansową mogli starać się: przedsiębiorcy na inwestycje w zakresie przetwórstwa i marketingu artykułów (działanie 1), rolnicy na modernizację gospodarstw i działania prowadzące do zwiększenia różnorodności produkcji gospodarstw rolnych (działanie 2), jednostki samorządu terytorialnego na inwestycje z zakresu infrastruktury (działanie 3) oraz rolnicy i różne organizacje wiejskie na inwestycje w zakresie różnicowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (działanie 4).


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę