Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 26 stycznia 2006 r. odstąpiła od umowy z konsorcjum spółek: ComputerLand S.A. w Warszawie, KPG Sp. z o.o. w Krakowie, Przedsiębiorstwo Miernictwa Górniczego Sp. z o.o. w Katowicach, „GEOMAR” S.A. w Szczecinie i Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne „GEOMAP” Sp. z o.o. w Zielonej Górze. Agencja zażądała od konsorcjum kary umownej w wysokości ponad 10 mln zł.
Odstąpienie dotyczy zawartej 22 sierpnia 2005 r. umowy na przeprowadzenie kontroli na miejscu wytypowanych gospodarstw rolnych na terenie województw: łódzkiego, opolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.
Zasadniczą przyczyną podjęcia tej decyzji przez ARiMR było nienależyte wykonanie przez konsorcjum I etapu umowy, polegające na:
Takie nieprawidłowości stwierdzono w ponad 90% materiałów przekazanych przez wykonawcę umowy. Skutkowało to co najmniej kilkakrotnym (a w niektórych przypadkach nawet jedenastokrotnym) zwracaniem podlegających odbiorowi dokumentów do weryfikacji. Do 6 stycznia 2006 r. zaledwie 10% przekazanych prac spełniało wymagane przez ARiMR kryteria jakości, co pośrednio potwierdza również ComputerLand S.A. na wykresie zamieszczonym w komunikacie informującym o zmianie prognozy wyników finansowych Grupy Kapitałowej.
Dokumentacja nieodebrana do dnia odstąpienia od umowy obejmuje 2444 protokoły z kontroli gospodarstw w ramach płatności obszarowych, w tym 739 dodatkowych kontroli gospodarstw wnioskujących o płatności ONW.
Weryfikacja w zakresie oceny formalnej przekazywanej dokumentacji oraz powtarzanie czynności kontrolnych w terenie dla wybranej próby przysparzała Agencji wyższych kosztów, a w ostatniej fazie realizacji konieczne było oddelegowanie do tych prac dodatkowo 122 pracowników.
Szczególnie podkreślić należy ujawnienie fałszowania przez wykonawcę dokumentów mających potwierdzać przeprowadzenie kontroli. O 18 takich przypadkach ARiMR zawiadomiła organy ścigania. Kilkanaście innych tego typu spraw badają służby kontroli wewnętrznej Agencji.
Mimo niedotrzymywania terminów Agencja kontynuowała współpracę z wykonawcą, wykazując dobrą wolę i przyjmując wielokrotne zapewnienia o poprawie jakości prac. Strony odbyły kilkanaście spotkań w tej sprawie i wymieniły obszerną korespondencję.
Odstąpienie od umowy z konsorcjum stało się konieczne wobec zaistniałych faktów i wobec niemożności ponownego wykonania niezrealizowanych kontroli (ze względu na porę roku), a także z uwagi na realne zagrożenie prawidłowej realizacji zadań publicznych nałożonych na ARiMR. W obecnej sytuacji nienależyte wykonanie umowy uniemożliwia wywiązanie się z przyjętego przez Polskę poziomu kontroli za rok 2005 i koniecznym staje się uzgodnienie z Komisją Europejską sposobu wykonania tych kontroli, które nie zostały zrealizowane.
ARiMR stoi na stanowisku, że niedopuszczalnym jest przypisywanie jej odpowiedzialności za pozbawienie podwykonawców wynagrodzenia za wykonane prace, w sytuacji gdy to na stronie umowy, w tym wypadku konsorcjum reprezentowanym przez ComputerLand S.A., spoczywa pełna odpowiedzialność za właściwą i terminową realizację umowy. Zasady rozliczeń między wykonawcą a podwykonawcami nie dotyczą Agencji. Należy dodać, że Agencja odstąpiła jedynie od części umowy. Prace odebrane od wykonawcy, czyli nie objęte odstąpieniem, zostaną w pełni rozliczone.