Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma nową sieć do elektronicznej transmisji danych, która została zbudowana w oparciu o nowoczesną technologię MPLS. Dzięki takiej sieci ARiMR będzie mogła sprawniej zarządzać unijnymi funduszami. Nowa sieć umożliwia Agencji o wiele większą przepustowość łączy i zapewni szybszą transmisję danych. Jest to bardzo istotne, ponieważ pliki w postaci map graficznych o wielkości kilku megabajtów, wykorzystywane w procesie przyznawania dopłat bezpośrednich, mogą być teraz przesyłane kilkukrotnie szybciej niż dotychczas. Usprawni to również działanie wielu innych elektronicznych aplikacji związanych z rozwojem rolnictwa, funkcjonujących w ARiMR, takich jak rejestr producentów, rejestr gospodarstw i rejestr zwierząt.
Budowa nowoczesnej i skalowalnej sieci, o dużej przepustowości łącz, zapewnia dużo szybszą transmisję danych pomiędzy poszczególnymi biurami oraz wyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych informacji. Do rozległej sieci VPN MPLS, którą wdrożono w ARiMR, podłączone są 324 jednostki, w tym Centrala, wszystkie Oddziały Regionalne i Biura Powiatowe, znajdujące się na terenie całej Polski. Według wyliczeń ekspertów ARiMR, nowa sieć jest znacznie tańsza w użytkowaniu od dotychczas wykorzystywanej sieci Frame Relay.
VPN (ang. Virtual Private Network) to sieć firmowa, wykorzystywana do przesyłu danych korporacyjnych pomiędzy pracownikami. Umożliwia dostęp do usług internetowych i głosowych. Z usługi VPN powszechnie korzystają firmy posiadające scentralizowane systemy informatyczne, w których wymiana danych pomiędzy jednostkami zdalnymi a centralą musi być realizowana w sposób ciągły. VPN tworzy korporacyjną sieć służącą do wymiany danych pomiędzy oddziałami Klienta. Umożliwia zdalny dostęp do: baz danych, systemów i aplikacji wykorzystywanych w firmie, Internetu, Intranetu i Extranetu. Dodatkowo zapewnia realizację usług głosowych.
MPLS (ang. Multiprotocol Label Switching) to technologia implementowana w nowoczesnych sieciach internetowych, pozwalająca tworzyć kompleksowe rozwiązania o znacznych możliwościach w zakresie przepustowości, skalowalności (rozbudowywania baz danych) i bezpieczeństwa. Wysoką jakość usług zapewniają gwarancje parametrów transmisji. Podział ruchu na różne klasy usługi (Class of Service) oraz możliwość nadania im odpowiedniej ważności w sieci operatora, daje dodatkową gwarancję, że kluczowe z biznesowego punktu widzenia dane będą traktowane z wyższym priorytetem niż dane o mniejszym znaczeniu. Usługa VPN MPLS jest realizowana w oparciu o w pełni zarządzaną oraz jednorodną platformę IP umożliwiającą przenoszenie ruchu zarówno wrażliwego na opóźnienia (głos, multimedia), jak i tradycyjnego (dane).
Prace związane z wdrożeniem w ARiMR nowoczesnej sieci MPLS do transmisji danych były realizowane przez konsorcjum EXATEL i Telekomunikacja Kolejowa w oparciu o umowę z dnia 17 lipca 2008 roku, zawartą przez strony w wyniku wygranego postępowania przetargowego. Usługa została zrealizowana w oparciu o łącza transmisji danych oraz zestawione kanały VPN i będzie świadczona przez okres 4 lat. Łączna wartość kontraktu wyniosła blisko 30 mln zł brutto.