Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ANR wstrzymuje sprzedaż gruntów rolnych

13 sierpnia 2003

Od tygodnia Agencja Nieruchomości Rolnych nie organizuje przetargów na sprzedaż i dzierżawę gruntów skarbu państwa. Rozporządzenie ministra skarbu w tej sprawie straciło ważność 6 sierpnia br. Oddziały terenowe ANR czekają na dziennik ustaw z nowymi rozporządzeniami.

8 stycznia br. agencja wstrzymała przetargi na sprzedaż działek powyżej 5 ha lub o wartości wyższej niż 20 tys. zł ze względu na brak ustawy dotyczącej zaspokajania roszczeń zabużan. 
 
Natomiast 6 sierpnia wstrzymane zostały wszystkie przetargi na sprzedaż i dzierżawę gruntów skarbu państwa, ponieważ straciło ważność poprzednie rozporządzenie "w sprawie określenia szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty, stawek szacunkowych gruntów oraz trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę", a minister skarbu spóźnił się z opracowaniem nowych rozporządzeń. 
 
Chociaż nowe regulacje zaczęły obowiązywać 11 sierpnia, w ANR nic o tym nie wiedzą: - Nie ma jeszcze Dziennika Ustaw nr 140, a więc rozporządzenia znamy tylko z doniesień prasowych - mówi Tadeusz Szkamruk, rzecznik prasowy ANR. 
 
Nie zorganizujemy przetargów, dopóki nie dotrze do nas Dziennik Ustaw – potwierdza Jerzy Landowski, z-ca kier. Sekcji Gospodarowania Zasobem w bydgoskim oddziale ANR. Przetargi na kupno gruntów powyżej 5 ha (i 20 tys. zł) będą wstrzymane, dopóki roszczenia zabużan nie zostaną uregulowane ustawowo. 
 
Dwa nowe rozporządzenia wykonawcze do Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa (zastępujące jedno wcześniejsze) wprowadzają kilka zmian: użytkownik wieczysty, który chce kupić ziemię musi złożyć oświadczenie, że powierzchnia użytków rolnych, których jest już właścicielem z gruntami kupionymi od agencji nie przekroczy 500 ha. 
 
Jeśli pierwszy przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, to w kolejnym przetargu cena nieruchomości nie może być obniżona o więcej niż 20 proc. ceny wywoławczej z pierwszego przetargu. Jeśli pierwszy przetarg był ograniczony do określonej grupy nabywców, a drugi jest przetargiem nieograniczonym, cena wywoławcza nie może zostać obniżona. 
 
Agencja może rozłożyć należność za ziemię na raty, ale przed zawarciem umowy nabywca musi wpłacić 20 proc. ceny nieruchomości, zobowiązać się do prowadzenia prawidłowej gospodarki rolnej i nie może mieć wcześniejszych żadnych wobec ANR. Musi też zaoferować odpowiednie zabezpieczenie spłaty kredytu. 
 
Rozporządzenie reguluje też techniczne kwestie udziału w przetargach na sprzedaż ziemi zabużan: nie będą oni musieli wpłacać wadium, żeby uczestniczyć w przetargach na sprzedaż nieruchomości z zasobu ANR. 
 
Do tej pory zabużanie nie uczestniczyli w naszych przetargach na sprzedaż działek do 5 hektarów – informuje Tadeusz Szkamruk. – Nie interesują ich takie małe powierzchnie.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę