Agencja Rynku Rolnego (ARR) - jest państwową jednostką organizacyjną podległą Prezesowi Rady Ministrów. Działa na podstawie:
Na czele Agencji stoi Prezes, który kieruje Agencją i reprezentuje ją na zewnątrz. Powoływany jest przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Prezes działa przy pomocy Zastępców, Dyrektorów Biur i Zespołów w Centrali oraz Dyrektorów Oddziałów Terenowych, którzy są wobec niego odpowiedzialni za całość spraw objętych ich zakresem działania. Podział zadań między Prezesa Agencji, jego Zastępców, Dyrektorów Biur i Zespołów oraz zakresy działań Oddziałów Terenowych określa Prezes Agencji w regulaminach organizacyjnych.
Organem opiniodawczym i doradczym Prezesa jest Rada Agencji, w skład której wchodzą przewodniczący (wybierany przez Radę) i 20 członków, powoływanych na okres 3 lat.
Agencja Rynku Rolnego realizuje interwencyjną politykę rolną państwa w celu stabilizowania rynku produktów rolnych i żywnościowych oraz ochrony dochodów uzyskiwanych z rolnictwa, stosując w tym celu m. in.: interwencyjny zakup i sprzedaż produktów rolnych oraz ich przetworów na rynkach krajowym i zagranicznych, udzielanie dopłat do cen skupu produktów rolnych, do ich przechowywania i eksportu, wydawanie pozwoleń w sprawie przywozu towarów na polski obszar celny lub wywozu towarów z polskiego obszaru celnego, stosowanie mechanizmów kwotowania produkcji artykułów rolnych, subwencjonowania przetwórstwa i sprzedaży produktów po obniżonych cenach.
Zakres prowadzonych obecnie przez Agencję działań obejmuje kilka podstawowych rynków rolno-żywnościowych. Działania te Agencja realizuje na podstawie "Rocznego Programu Działań Interwencyjnych", zatwierdzanego przez Radę Ministrów oraz w oparciu o ustawy i akty wykonawcze regulujące rynki poszczególnych produktów rolnych.
Agencja - zgodnie z zapisem ustawy o utworzeniu ARR oraz ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz.U. z 1996 r. Nr 90, poz. 404 z pózn. zm.) - odpowiedzialna jest także za gromadzenie i gospodarowanie państwowymi rezerwami produktów rolnych i żywnościowych.