Minister Marek Sawicki, który objął honorowy patronat nad 27. Sesją CCEURO, otworzył wczoraj uroczyście obrady oraz powitał delegatów. Podkreślił znaczenie prac Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, która bazując na naukowych podstawach stara się odpowiadać na wyzwania i zagrożenia nowoczesnego rynku żywnościowego.
Decyzja o formalnym objęciu przez Polskę funkcji Koordynatora FAO/WHO dla Europy w ramach prac Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ FAO/WHO) zapadła na 32. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, która zakończyła się na początku lipca 2009 r. w Rzymie. Jednym z zadań wynikających z objęcia tej prestiżowej funkcji jest właśnie organizacja 27. Sesji Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy (CCEURO) w Warszawie.
Celem komitetu jest definiowanie potrzeb i problemów szeroko rozumianego regionu Europy z zakresu norm żywnościowych i żywności. Działania komitetu mają ułatwić wymianę informacji między państwami oraz integrację w obrębie regionu, a w konsekwencji zwiększyć poziom bezpieczeństwa żywności oraz zapewnić uczciwe praktyki w międzynarodowym handlu żywnością. Spotkania komitetu odbywają się zazwyczaj raz na dwa lata. Poprzednia 26. Sesja CCEURO (organizowana we współpracy ze Szwajcarią) odbyła się po raz pierwszy w Polsce w październiku 2008 roku.
Istotnymi zagadnieniami w agendzie tegorocznej Sesji są między innymi: funkcjonowanie krajowych systemów urzędowej kontroli żywności, udział konsumentów w tworzeniu norm dotyczących żywności, odtwarzalność drogi produktów żywnościowych od pola do stołu oraz zagadnienia dotyczące stosowania norm prywatnych.
27. Sesja CCEURO zakończy się 8 października br. przyjęciem raportu. Uczestniczy w niej 90 delegatów z 35 państw i międzynarodowych organizacji. Jest to wyjątkowa szansa dla Polski na umocnienie pozycji na arenie międzynarodowej, a także promocję kraju oraz polskiej tradycyjnej żywności.
Za organizację Sesji odpowiada Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który jest jednocześnie Punktem Kontaktowym KKŻ FAO/WHO dla Polski.