Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żywność z Unii

1 czerwca 2004

Pomoc żywnościową wartości 24 milionów euro przeznaczoną dla najuboższej ludności otrzyma Polska jako jedyny z krajów Unii. Na Dolny Śląsk może trafić nawet kilkaset ton z nadwyżek produkcji mleka w proszku, ryżu i makaronu.

Może trafić, ale problem w tym, że unijną żywność trzeba przejąć, przechować i rozdać potrzebującym. Do tego jednak potrzebne są magazyny przygotowane zgodnie z wymaganiami organizatorów pomocy.

Dla wielu rodzin darmowa żywność to jedyna szansa na porządny posiłek. W ubiegłym roku Agencja Rynku Rolnego przeznaczyła dla potrzebujących nadwyżkę własnych zapasów wieprzowiny. Polskie fabryki wyprodukowały konserwy, które trafiły do ośrodków pomocy społecznej i organizacji charytatywnych. Teraz zasada jest podobna, tyle, że nadwyżki pochodzą z innych państw unijnych. Jest jednak problem. Polega on na tym, że nie ma odpowiednich magazynów do przechowywania żywności. Dolnośląski Bank Żywności już od pół roku stara się o odpowiednie pomieszczenia we Wrocławiu. Władze miejskie deklarują poparcie, ale tylko w teorii, a terminy naglą. Za dwa tygodnie znana musi być już lokalizacja magazynu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę