32 osoby, w tym członków dyrekcji PKP, zatrzymali wczoraj i dzisiaj funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w związku z podejrzeniem wyłudzenia środków z unijnego funduszu PHARE.
Kwota wyłudzonych środków, przeznaczonych na modernizację kolei, sięgać może kilkudziesięciu milionów złotych. Zatrzymań dokonano w Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Katowicach i Gdańsku. Wśród zatrzymanych są dyrektorzy PKP, dyrektorzy spółek córek i spółek zależnych od PKP, szefowie i właściciele firm wykonawczych oraz pracownicy nadzoru budowlanego.
Wcześniej w tej sprawie zarzuty postawiono dziesięciu innym osobom, dwie kolejne są poszukiwane przez policję.
W latach 1997-2002 Unia Europejska przekazywała środki z funduszu PHARE na modernizację obiektów kolejowych na trasie z Rzepina do Warszawy. Przetargi na wykonywanie prac remontowo-budowlanych wygrywały firmy związane wcześniej z PKP. Podnajmowały one firmy wykonawcze, które zamiast remontu wykonywały pobieżne prace konserwacyjne, a później wystawiały faktury jak za remonty. Wszystkie prace były odbierane i potwierdzane przez inspektorów budowlanych - poinformował szef poznańskiego CBŚ inspektor Jerzy Jakubowski.
Śledztwo prowadzono od początku 2002 roku. - Jest to ciągle sprawa rozwojowa i planujemy kolejne podobne akcje. Dlatego nie możemy informować szczegółowo o mechanizmach przepływu pieniędzy - zastrzegł Jakubowski.
- W niedzielę przesłuchano trzy osoby i postawiono im zarzut wyłudzenia mienia. W poniedziałek zostanie przesłuchanych kolejnych 20 osób - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Mirosław Adamski.