Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wstępne szacunki stawek dopłat bezpośrednich wraz z wyliczeniem kwot dopłat dla przykładowego gospodarstwa

31 marca 2003

Obecnie można podawać jedynie wstępne i przybliżone szacunki stawek dopłat bezpośrednich. Takie szacunki wykonano w SAEPR/FAPA. Przy obliczaniu szacunkowych stawek dopłat przyjęto określone założenia, przede wszystkim w odniesieniu do takich parametrów, jak:

  • Powierzchnia użytków rolnych, które będą uprawnione do podstawowej dopłaty. Do dopłaty będą uprawnione UR, które w dniu 30 czerwca 2003 r. będą utrzymane w dobrej kulturze rolnej;
  • Powierzchnia pod produkcją roślinną, która w ramach WPR jest wspierana w UE dopłatami bezpośrednimi;
  • Powierzchnia łąk i pastwisk, na których prowadzona jest produkcja zwierzęca wspierana w UE dopłatami bezpośrednimi;
  • Kurs wymiany EURO/PLN.

Założenia przyjęte przez SAEPR / FAPA przy wyliczaniu powierzchniowych stawek dopłat:
podstawowej i dodatkowych

  1. Stawkę podstawową dopłat bezpośrednich (do każdego ha UR) obliczono dzieląc dostępną, całkowitą kwotę podstawowych dopłat bezpośrednich dla Polski (25%, 30%, 35%) przez powierzchnię uprawnionych UR -15,323 min ha. Z założenia będą to użytki rolne w gospodarstwach powyżej l ha, które w dniu 30 czerwca 2003 r. będą utrzymane w dobrej kulturze rolnej. W obliczeniach posłużono się wstępnymi danymi GUS z Powszechnego Spisu Rolnego 2002. Założono przy tym, że 15% odłogów i ugorów znajdujących się w tych gospodarstwach, będzie spełniać kryteria uprawniające je do dopłat bezpośrednich.
  2. Stawki dodatkowych dopłat bezpośrednich, jedną, do kierunków produkcji roślinnej i drugą, do kierunków produkcji zwierzęce], wspieranych w UE bezpośrednio, obliczono w następujący sposób:
    a. W przypadku dopłat finansowanych ze środków na rozwój wsi: rozdzielając 25%, 20% i 15% środków rozwoju wsi dostępnych w latach 2004,2005, 2006 na dwa ww. sektory (zwierzęcy i roślinny), proporcjonalnie do ich udziału w krajowej kwocie pełnych (100%) dopłat bezpośrednich w 2004 r.'1, wyliczonej z wynegocjowanych parametrów, dzieląc następnie uzyskaną w ten sposób kwotę (kopertę) sektorową na obszar użytków rolnych właściwy dla tego sektora:
  • dla produkcji roślinnej, objętej w UE wsparciem bezpośrednim założono, że obszarem właściwym do wyliczenia stawki jest całkowity wynegocjowany obszar bazowy upraw polowych oraz powierzchnie pozostałych upraw otrzymujących w UE wsparcie bezpośrednie (zboża, oleiste, wysokobiałkowe, strączkowe, len, włókniste, tytoń, chmiel, ziemniaki skrobiowe). W przypadku produktów, dla których wynegocjowano nie obszar, a kwotę (w tonach), do obliczenia powierzchni posłużono się średnim plonem. Całkowita, liczona w ten sposób powierzchnia upraw objętych w UE wsparciem bezpośrednim wyniosła dla Polski 9,505 min ha.
  • dla produkcji zwierzęcej otrzymującej w UE wsparcie bezpośrednie (bydło, owce i mleko [od 2005r.]) założono, że obszarem właściwym jest powierzchnia trwałych użytków zielonych - łąk i pastwisk w gospodarstwach powyżej l ha, równa 3,514 min ha (wstępne dane GUS z Powszechnego Spisu Rolnego 2002). To założenie nie wyklucza możliwości uwzględnienia powierzchni innych upraw, w tym pastewnych, jak lucerna"1.
  • założono, że różnica, między powierzchnią wszystkich UR a powierzchnią właściwą dla wyliczania stawek dopłat do produkcji roślinnej i zwierzęcej, równa 2,305 min ha odpowiada powierzchni upraw, które nie uzyskują w UE dopłat bezpośrednich i które zgodnie z proponowanym zapisem Traktatu Akcesyjnego, nie są uprawnione do dodatkowych dopłat.
    b. W przypadku dopłat finansowanych ze środków krajowych oszacowano ich maksymalne możliwe stawki wynikające z wynegocjowanych pułapów (55%, 60% i 65% w latach 2004, 2005, 2006). Należy podkreślić więc, że oszacowane stawki odpowiadają jedynie limitom, jakie dopuszczają zapisy Traktatu Akcesyjnego. W obliczeniach założono, zgodnie z proponowanym zapisem Traktatu Akcesyjnego, że ww. limity wsparcia będą sprawdzane w sposób sektorowy - dla sektora produkcji roślinnej wspieranej w UE dopłatami i dla sektora produkcji zwierzęce], wspieranych w UE dopłatami.

3. W obliczeniach stawek dopłat założono kurs wymiany l EURO = 4,00 PLN

Źródło: SAEPR/FAPA


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę