Program intensywnych działań informacyjnych i szkoleniowych, które mają pomóc Polakom w wykorzystaniu możliwości, jakie stworzy członkostwo w UE, przygotował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Za tydzień z programem zapozna się Rada Ministrów.
Socjolog i radca ministra w Urzędzie dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz podczas czwartkowej (24 lipca) konferencji prasowej w UKIE podkreśliła, że referendum europejskie 7-8 czerwca wyzwoliło dużo społecznej energii i obudziło obywatelską debatę na tematy europejskie.
Przedstawiciele UKIE chcą obecnie skierować tę energię i mobilizację społeczną na przekazywanie i zdobywanie praktycznej wiedzy o tym, jak wykorzystać członkostwo w UE. Według dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Informacji Europejskiej UKIE Agnieszki Kudlińskiej, przygotowany przez Urząd program zakłada nawet bardziej intensywne działania niż przed referendum europejskim i włączenie w te działania również m.in. administracji samorządowej, jak i środowisk pozarządowych.
W kampanię będą też zaangażowane osoby zatrudnione w gminnych ośrodkach informacji europejskiej, utworzonych w ramach rządowej kampanii referendalnej. Na najbliższe miesiące przewidziano intensywne programy doszkalania tych osób. Jednak dalsza działalności gminnych ośrodków będzie zależeć od woli samorządów - Ministerstwo Gospodarki i Pracy zapewni ich finansowanie do końca roku.
Program Urzędu zakłada przeprowadzenie szkoleń i wydanie materiałów informacyjnych (w tym multimedialnych) dla środowisk, które w największym stopniu mogą czerpać korzyści z członkostwa i unijnych funduszy, jak rolnicy, przedsiębiorcy czy samorządy.
UKIE chce też dotrzeć do osób, które z własnej inicjatywy nie szukają informacji o UE. Dla nich przeznaczone mają być akcje w centrach handlowych (prowadzone już w trakcie kampanii referendalnej), a także działania informacyjne w trakcie uroczystości dożynkowych. Do końca roku głównie na materiały informacyjne Urząd wyda dwa mln złotych.
Wczesną jesienią ruszy program grantów, na który przeznaczono w sumie 600 tys. złotych. Będzie on służyć dofinansowaniu tzw. małych projektów o wartości do 20 tys. zł, związanych z członkostwem Polski w UE (np. szkolenia).
W październiku rozpocznie się program warsztatów dla dziennikarzy regionalnych. Eksperci od spraw europejskich odwiedzą 10 województw. Będą odpowiadać na pytania mieszkańców i szkolić dziennikarzy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 października w Lublinie z udziałem minister ds. europejskich Danuty Huebner, która opowie m.in. o projekcie unijnej konstytucji.