Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE wyjdzie nam na dobre, ale dopiero za kilkanaście lat - uważają Polacy

11 sierpnia 2003

57% Polaków uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej będzie dla naszego kraju dobre. Przeciwnego zdania jest 17%, a 18% uważa, że członkostwo będzie miało charakter neutralny - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP. 8% badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Pozytywnie o członkostwie najczęściej wypowiadają się nastolatkowie (79%) i dwudziestolatkowie (62%), uczniowie i studenci (79%) oraz kierownicy i specjaliści (85%), a także mieszkańcy miast powyżej 20 tys. mieszkańców.

Opinię taką podzielają raczej osoby z wykształceniem wyższym, zainteresowane polityką, dobrze oceniające swoją pozycję materialną. Optymistami są ponadto przede wszystkim zwolennicy PO i SLD oraz ankietowani określający swe poglądy jako lewicowe.

Negatywne nastawienie charakterystyczne jest przede wszystkim dla zwolenników Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony, osób deklarujących poglądy prawicowe lub centroprawicowe, rolników oraz ludzi niezadowolonych ze swych warunków materialnych.

W Polsce można zaobserwować bardzo duże nadzieje na poprawę sytuacji pod wpływem członkostwa w Unii - w perspektywie długoterminowej. 71% Polaków oczekuje zmiany sytuacji w kraju na lepsze po upływie 10 lat od naszego wstąpienia do Unii. 70% liczy na lepsze życie dla swoich dzieci.

Tylko 17% respondentów spodziewa się szybkich (do dwóch lat) zmian na lepsze w kraju. Poprawy własnego życia spodziewa się 30% osób. Najbardziej pesymistyczne przewidywania dotyczą sytuacji w najbliższym czasie. 34% Polaków jest przekonanych, że w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja w kraju pogorszy się, a 39% - że nie zmieni się.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę