Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

UE wprowadzi rozwiązania podatkowe niekorzystne dla Polski?

3 grudnia 2015

Przy trwającej konsolidacji fiskalnej Polska nie może się zgodzić na harmonizację podstawy opodatkowania w UE, jeżeli miałoby to oznaczać przyjęcie jako podstawy "unijnej średniej" - uważa wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz. Minister dodał, że przy negocjacjach budżetu UE Polska będzie miała trzy priorytety: politykę spójności, WPR jako podstawę równej konkurencji w rolnictwie oraz politykę sąsiedztwa.
"Wydaje mi się wykluczone, żeby w UE doszło do harmonizacji podatków, ujednolicenia PIT i CIT. Obecnie toczy się dyskusja nad ujednoliceniem bazy opodatkowania. Jeżeli miałoby to oznaczać przyjęcie +średniej unijnej+, uśrednienie, to zmuszałoby to Polskę do otwarcia swojego systemu na różne ulgi, zwolnienia. Zmuszałoby to nas to czegoś, na co absolutnie nie możemy się zgodzić w warunkach konsolidacji fiskalnej" - powiedział Dowgielewicz podczas środowej konferencji.
Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że przy negocjacjach budżetu UE Polska będzie miała trzy priorytety: politykę spójności, WPR jako podstawę równej konkurencji w rolnictwie oraz politykę sąsiedztwa.
"Przy negocjacjach wieloletniego budżetu UE Polska ma trzy priorytety. Po pierwsze, chcemy, by polityka spójności była motorem realizacji strategii +Europa 2020+. Po drugie, chcielibyśmy, by zmodernizowana Wspólna Polityka Rolna dawała podstawy do równej konkurencji w rolnictwie w UE, to wymaga dalszych inwestycji w rolnictwo. Trzeci aspekt, o który będziemy walczyć, to polityka sąsiedztwa" - powiedział Dowgielewicz.
"Co do kwot (jakie Polska może otrzymać z unijnego budżetu - PAP), to bardzo wiele będzie zależało od zasad, priorytetów, które ustalimy, nad którymi dyskusja rozpocznie podczas polskiej prezydencji. Chcemy, by budżet unijny był pro-rozwojowy. W ostatnich latach budżety krajowe rozrosły się dużo bardziej, niż budżet unijny, a obecnie, w okresie konsolidacji budżetów krajowych, nie traktujmy budżetu UE jak budżetu krajowego" - dodał.
Polskie przewodnictwo w Radzie UE rozpoczyna się 1 lipca 2011 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę