Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: Nadal zakaz uprawy mutantów

26 czerwca 2005

Ministrowie środowiska Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów podtrzymali w piątek krajowe zakazy pięciu zmodyfikowanych genetycznie upraw (ang. GMOs), wprowadzone w drugiej połowie lat 90. przez niektóre spośród państw członkowskich UE.

Z wnioskami o zniesienie zakazów wystąpiła Komisja Europejska, powołując się na opinie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Według niej zakazane odmiany kukurydzy i rzepaku nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani środowiska naturalnego.

Mimo to delegacje 22 spośród 25 państw Unii, w tym Polski, odmówiły poparcia wniosków, głosując przeciwko lub wstrzymując się od głosu - poinformował luksemburski minister środowiska Lucien Lux. Przewodniczył on obradom swoich kolegów w Luksemburgu, ponieważ kraj ten kieruje do końca czerwca pracami UE.
 
Jedynym państwem, które głosowało za wszystkimi wnioskami Komisji Europejskiej, była Wielka Brytania, poparta w niektórych wypadkach przez Holandię i Portugalię. Chodziło o zakazy wprowadzone w latach 1997-2000 w stosunku do trzech rodzajów zmodyfikowanej kukurydzy przez Austrię i wobec jednego z nich przez Luksemburg i Niemcy, a także wobec dwóch rodzajów zmutowanego rzepaku przez Francję i w stosunku do jednego z nich także przez Grecję.

W latach 1998-2004 obowiązywało nieoficjalne ogólnounijne moratorium na dopuszczanie tego typu upraw, zniesione pod naciskiem lobby międzynarodowych koncernów spożywczych i rządu brytyjskiego. Przekonują one, że wskutek nieuzasadnionych uprzedzeń wobec GMOs Unia przegrywa w globalnym wyścigu technologicznym i pozbawia się szansy rozwijania lukratywnego przemysłu, dającego nadzieję na definitywną likwidację głodu na świecie. W dodatku Unii grożą sankcje ze strony partnerów handlowych, którzy - na czele z USA - poskarżyli się na zakazy w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Przeciwko "uprawom-frankensteinom" ostro protestują obrońcy środowiska, podsycając nieufność unijnych konsumentów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę