Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: Gdy żółwie udają zające

13 stycznia 2004

Francja, Niemcy, Luksemburg, Belgia, Grecja i Włochy - kraje chcące zacieśniać szybciej niż inni europejską integrację - ciągną się w europejskim ogonie, jeśli chodzi o przyjmowanie unijnego prawa.

Wszystkie zalegają z przyjęciem, ponad 3 proc. unijnych dyrektyw (rekordziści - Niemcy, Francja i Belgia - 3,5 proc.) Te kraje również o wiele częściej niż inni łamią wspólne reguły i muszą odpowiadać za to przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Takie wnioski wynikają to z zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską.

131 dyrektyw UE, ok. 8,5 proc. nie zostało wcielonych na czas. Najszybciej unijne prawo przyjmują Dania, Hiszpania, Finlandia, Wielka Brytania (mniej niż 1,5 proc. zaległości). Dołączyła do nich Irlandia, która wykonała ogromny wysiłek, by przewodnicząc pracom UE móc świecić przykładem.

Z kolei np. Belgia spadła do najwolniejszego wagonu w Unii i ma ponad dziesięć razy więcej dyrektyw do przyjęcia niż będące prymusem w Unii Dania (zaledwie pięć zaległych dyrektyw). Włochy mają niemal tyle spraw w Trybunale w Luksemburgu co Dania, Szwecja, Finlandia, Luksemburg i Portugalia razem wzięte. Francja - ponaddwukrotnie więcej niż Wielka Brytania.

- To nie w porządku wobec tych krajów członkowskich, które na czas wcielają europejskie regulacje i właściwie je stosują - podkreślił unijny komisarz odpowiedzialny za jednolity rynek Frits Bolkestein.

Urzędnicy w Komisji podkreślali, że nowa państwa członkowskie wypadają na tym tle często o wiele lepiej. Wchodząc do UE i bojąc się ewentualnych kar, wcielają w życie niemal wszystkie żądane regulacje. W Brukseli panuje jednak obawa, że po 1 maja 2004 r. osiądą na laurach i dołączą do unijnych "żółwi". Najwięcej obaw budzi w tym kontekście Polska.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę