Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzeba powiedzieć TAK dla Polski

28 kwietnia 2003

W referendum 7 i 8 czerwca trzeba powiedzieć TAK dla Polski – zaapelował na spotkaniu z mieszkańcami Płocka prezydent Aleksander Kwaśniewski.

NIE w tym referendum oznacza dla Polski próżnię polityczną, gospodarczą i społeczną, pozostawienie naszego kraju na marginesie Europy – mówił Aleksander Kwaśniewski, inaugurując swoją kampanię na rzecz czerwcowego referendum europejskiego.

Podczas inauguracji kampanii referendalnej prezydentowi Kwaśniewskiemu towarzyszyli byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki i Józef Oleksy, a także Róża Thun, szefowa Fundacji im. Roberta Schumana. Prezydent powiedział, że przystąpienie Polski do UE jest warunkiem jej dalszego rozwoju.

Apelując o głosowanie na TAK w referendum, prezydent zapewniał, że Polska uzyskała korzystniejsze warunki akcesyjne niż inne kraje kandydujące obecnie do UE. Oświadczył jednocześnie, iż po wejściu do UE Polsce nie zagraża ani utrata suwerenności, czy tożsamości, ani masowy wykup ziemi.

W spotkaniu w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica, odbywającym się pod hasłem "Tak dla Polski", które towarzyszyć będzie całej prezydenckiej kampanii referendalnej, uczestniczyło – według organizatorów – około 4 tysięcy osób.

Na konferencji prasowej prezydent Kwaśniewski podkreślił, iż w trakcie swej kampanii referendalnej najbardziej chciałby przekonać wątpiących w sens wstąpienia Polski do Unii. Zaznaczył jednocześnie, że jego kampania referendalna ma charakter ponadpartyjny.Chciałbym przekonać wątpiących, bo sądzę, iż chcą słuchać argumentów. Myślę, że przekonanie przeciwników Unii będzie trudne powiedział Kwaśniewski. Chciałbym, żeby była to kampania szerokiego frontu proeuropejskiego. Myślę, że jest to dodatkowa jej wartośćdodał.

Prezydent powiedział, że nie widzi nic złego w podawaniu wyników frekwencji referendum unijnego podczas trwania głosowania rozłożonego na dwa dni, choć zastrzegł, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Państwowej Komisji Wyborczej.Państwowa Komisja Wyborcza jest suwerenna w decyzji dotyczącej tej kwestii – oznajmił prezydent Kwaśniewski.

Ważne jest, żeby nie tylko wygrać referendum unijne, ale żeby też umiejętnie skorzystać z wejścia Polski do Unii. Od środowisk samorządowych akademickich, biznesowych będzie zależało, czy uda się wykorzystać szansę jaką daje członkostwo naszego kraju w Unii –
podkreślił prezydent w czasie spotkania z władzami lokalnymi, przedsiębiorcami i naukowcami w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

Przypomniał też, że ustawa o referendum daje możliwość tworzenia specjalnych obwodów głosowania na uczelniach dla studentów, którzy uczą się poza miejscem stałego zameldowania. To ważne, aby studenci, przebywający poza miejscem swego zamieszkania, mieli możliwość głosowania w referendum – podkreślił prezydent Kwaśniewski.

Na spotkaniu z samorządowcami, przedsiębiorcami i naukowcami przekonywał, iż od tych środowisk zależy wykorzystanie w pełni szansy jaką daje Polsce wstąpienie do UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę