Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Traktat Akcesyjny prawie ukończony

8 stycznia 2003

Na przełomie stycznia i lutego gotów będzie ostateczny projekt Traktatu Akcesyjnego o przystąpieniu 10 nowych państw do Unii Europejskiej.

Właśnie zostały wznowione, po świątecznej przerwie, prace redakcyjne nad projektem traktatu. Uczestniczą w nich eksperci państw członkowskich UE i państw kandydujących, wspierani przez urzędników Komisji Europejskiej.

Najwięcej wysiłku trzeba włożyć w precyzyjne zapisanie uzgodnień negocjacyjnych w 10 załącznikach do traktatu, poświęconych poszczególnym krajom przystępującym do Unii. To załączniki sprawią, że traktat ma liczyć ponad sześć tysięcy stron. 

Po uzgodnieniu ostatecznego kształtu, traktat zostanie przesłany do Parlamentu Europejskiego. Zakończenie prac redakcyjnych musi nastąpić jak najszybciej, gdyż Parlament potrzebuje na rozpatrzenie traktatu przynajmniej dwóch miesięcy. Zatwierdzenie traktatu przez PE jest niezbędne, by mógł wejść on w życie 1 maja 2004  i żeby tym samym Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry stały się pełnoprawnymi członkami Unii. Kiedy trafi do parlamentu UE, najpierw rozpatrzy go Komisja Spraw Zagranicznych na podstawie rekomendacji grupy sprawozdawców z przewodniczącym tej komisji Elmarem Brokiem na czele. Oczekuje się, że Komisja Spraw Zagranicznych PE zatwierdzi projekt 19 marca. Parlament nie ma prawa niczego zmieniać w traktacie, lecz może go jedynie przyjąć albo odrzucić.

Do głosowania nad traktatem dojdzie prawdopodobnie na sesji plenarnej 9 kwietnia w Strasburgu, dokładnie na tydzień przed planowanym podpisaniem dokumentu przez państwa członkowskie i przystępujące do Unii 16 kwietnia w Atenach. Następnie zostanie poddany ratyfikacji w 25 państwach, w samych parlamentach narodowych lub – w wypadku kandydatów –  poprzez referenda (w Polsce 8 czerwca). 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę