Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Sprint po dotacje inwestycyjne

7 lipca 2004

Na 12 lipca br. wyznaczono pierwszy termin składania wniosków o pieniądze z Krajowego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych w ramach PHARE 2002. Teoretycznie aplikacje będę zbierane jeszcze do 16 sierpnia i 13 września. Jednak specjaliści z Euro Info wątpią, czy na kolejne terminy wystarczy środków.

Dotacje inwestycyjne z PHARE 2001 wyczerpały się wcześniej, w niektórych województwach po pierwszym, w innych po drugim terminie. Przypuszczam, że teraz będzie podobnie. Dlatego ryzykowne jest czekanie ze złożeniem wniosku – mówi Anna Tarnawa z Euro Info Centre (EIC) w Warszawie. Trochę mniejsze jest niebezpieczeństwo, że zabraknie pieniędzy na doradztwo. W opinii Adama Kaliszuka z warszawskiego EIC, firmy zupełnie niesłusznie nie doceniają dotacji doradczych, mimo że mogą dzięki nim sfinansować przygotowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji inwestycyjnych lub kredytu bankowego, takich jak biznesplan czy strategia rozwoju przedsiębiorstwa.

Firmy nie doceniają dotacji doradczych, mimo że mogą dzięki nim sfinansować przygotowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji inwestycyjnych lub kredytu bankowego.

Oprócz dotacji dla przedsiębiorców w całym kraju, do wykorzystania są również pieniądze z programów regionalnych – całkowicie niedostępne w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, a w innych województwach dostępne częściowo. Zdaniem ekspertów, ograniczenia terytorialne dotyczą miejsca, gdzie przedsiębiorca zamierza realizować dofinansowywane przedsięwzięcie, nie zaś tego, gdzie firma jest zarejestrowana.

Po dotacje z PHARE mogą sięgać firmy, które spełniają kryteria formalne, mające spójny, spisany program rozwoju i potrafią udowodnić nie tylko to, że dobrze wykorzystają pieniądze, ale również to, że dotowane przedsięwzięcie przyniesie trwały efekt. – W zasadzie przy każdym wniosku pada pytanie o cel projektu i nawet jeśli mamy do dyspozycji trzy bite strony, to najlepiej zacząć od tego, że inwestycja podniesie konkurencyjność firmy. Trzeba pokazać, na ile przedsięwzięcie poprawi pozycję firmy na tle branży – radzi Adam Kaliszuk z EIC w Warszawie.

Co można kupić?

Eksperci przypominają, że kosztem kwalifikowanym nie mogą być podatki, cła ani inne podobne opłaty czy różnice kursowe. Kosztów związanych z projektem nie można ponosić przed podpisaniem umowy o dotację. Często wątpliwości budzi sposób opisu przedsięwzięcia – na przykład, jeśli inwestycja, którą chcemy wspomóc dotacją, jest częścią większego projektu modernizacji firmy, polegającej na przykład na wybudowaniu hali i wstawieniu do niej maszyny, to czy we wniosku należy czy nie należy opisywać wszystkich planów. Eksperci radzą zawężenie opisu do projektu możliwego do współfinansowania, żeby uniknąć wykazania kosztów niemożliwych do sfinansowania. Jeśli przedsiębiorca chciałby kupić maszynę lub urządzenie warte ponad 30 tys. euro, to musi zaczekać na fundusze strukturalne. Nie można również finansować środków transportu.

Kupowany przez firmę towar musi mieć świadectwo pochodzenia z jednego z dwudziestu pięciu krajów UE lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo z kraju, któremu Unia Europejska udziela pomocy w ramach PHARE (Bułgaria, Rumunia, Turcja). Kryterium pochodzenia wypełniają również produkty, których części zostały wyprodukowane poza wskazanymi krajami, ale ich ostatnie znaczące przetworzenie nastąpiło w jednym z nich. W przypadku oprogramowania komputerowego znaczenie ma pochodzenie nośnika, a nie autorstwo samego oprogramowania.

Jak wybrać kontrahenta?

Jeśli firma kupuje usługę doradczą lub szkoleniową, to ma do wyboru usługodawców z listy firm akredytowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. – Akredytacja firmy oznacza, że PARP potwierdza, iż dysponuje ona fachową wiedzą w danej dziedzinie, a co za tym idzie, że dostarczy firmie usługę na dobrym poziomie – wyjaśnia Anna Tarnawa z Euro Info Centre w Warszawie – proces akredytacji jest otwarty, co znaczy, że w każdej chwili na listę mogą być wpisani kolejni usługodawcy – dodaje ekspertka. Z konieczności korzystania z firmy akredytowanej beneficjent jest zwolniony, jeśli wykonania usługi odmówią mu trzy takie firmy, do których sam się zwróci, oraz trzy kolejne, wskazane przez regionalną instytucję finansującą. Wówczas usługę może wykonać inna firma. – Pamiętam przypadek, kiedy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej starał się o refinansowanie specjalistycznego szkolenia związanego z unikalną metodą leczenia żylaków. Nie podjęła się tego żadna z firm akredytowanych, więc kupił usługę u zewnętrznego eksperta i dostał dotację – wspomina Anna Tarnawa.

Jeśli przedsiębiorstwo stara się o dotację na uzyskanie certyfikatu, to wymagane jest, żeby skorzystało z usług dwóch firm doradczych. Jedna z nich zrobi audyt wewnętrzny, druga zaś zewnętrzny.

W przypadku zakupu towarów wartych więcej niż 5 tys. euro, wnioskodawca musi porównać oferty co najmniej trzech dostawców. Oferty te muszą być ważne co najmniej do momentu, kiedy beneficjent będzie podejmował decyzję o zakupie. W przypadku PHARE 2002 rozpoczynającego się teraz, oferty muszą być ważne do końca roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę