Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielcy mówią "tak" Unii

1 kwietnia 2003

Uczestnicy Forum "Spółdzielczość w drodze do Unii Europejskiej" zaapelowali o wzięcie udziału w referendum akcesyjnym i opowiedzenie się za przystąpieniem do UE krajów Europy. 

Spółdzielcy apelowali do wszystkich, którym na sercu leży dobro swoich krajów, dobro spółdzielczości, by w referendum akcesyjnym powiedzieli "tak".

W Forum zorganizowanym w Warszawie przez Krajową Radę Spółdzielczą wzięło udział ponad 200 spółdzielców z Polski oraz delegacje z Czech, Słowacji i Estonii.

Spółdzielcy mają nadzieję, że 16 kwietnia – dzień podpisania w Atenach Traktatu o rozszerzeniu Unii – będzie ważnym dniem dla ruchu spółdzielczego w krajach kandydackich. W przyjętym apelu wyrazili uznanie rządom państw Europy Środkowej za skuteczne prowadzenie trudnych negocjacji, które doprowadziły ostatecznie do podpisania Traktatu.

Zadeklarowali też wsparcie przygotowań do referendum akcesyjnego i realizacji procesu integracji.

Zdaniem uczestniczącego w Forum ministra ds. referendum europejskiego Lecha Nikolskiego, trzeba włożyć jeszcze ogrom pracy, by obywatele wzięli udział w referendum i by skończyło się ono dobrym dla Polski wynikiem. Według niego, paradoks polega na tym, że jeszcze toczy się debata o referendum, a spora część środowisk czuje się już w UE i przygotowuje się do niej. Zaznaczył, że klimat życia czy nastrojów w Polsce nie jest dzisiaj najlepszy. Nikolski nie chciałby, aby w czerwcu (kiedy ma odbyć się referendum) miała miejsce taka sytuacja, że będzie postawione pytanie czy wyrażasz zgodę, aby Polska stała się członkiem UE, a ludzie będą odpowiadali na zupełnie inne pytania: czy lubią wójta i burmistrz, posła czy senatora czy są za rządem czy przeciwko rządowi. Trzeba uzmysławiać czego tak naprawdę dotyczy referendum. Że dotyczy ono naszego kraju, jego miejsca na mapie społeczno-gospodarczej świata. Dotyczy nowego otwarcia w gospodarce, w życiu społecznym i wielu innych elementach. To jest rzecz nowa a w wielu grupach funkcjonują lęki i obawy" – dodał Nikolski.

Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski poinformował, że zakończyły się prace nad projektem nowej ustawy "Prawo Spółdzielcze". W kwietniu ma zostać on przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej; później projekt trafi do prezydenta, który zapowiadał, że zgłosi go jako swoją inicjatywę ustawodawczą.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę