MIĘDZYRESORTOWY ZESPÓŁ DO SPRAW PRZYGOTOWANIA NEGOCJACJI AKCESYJNYCH Z UNIĄ EUROPEJSKĄ – powołany do życia w lipcu 1997 roku. Składa się z 37 Podzespołów Zadaniowych odpowiedzialnych za przegląd prawa i przygotowanie propozycji stanowisk negocjacyjnych w poszczególnych 31 obszarach negocjacyjnych. Oprócz Podzespołów zajmujących się zagadnieniami negocjacyjnymi istnieje pięć Podzespołów horyzontalnych zajmujących się sprawami analizy i oceny wpływu integracji w płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej (32), budżetowej (34), wykorzystania doświadczeń państw członkowskich i stowarzyszonych w dziedzinie przygotowań do negocjacji (33), stratrgii informacyjnej (35), kampanii dyplomatycznej i promocji zewnętrznej (36).
MIĘDZYRZĄDOWA KONFERENCJA AKCESYJNA (ang.: INTERGOVERNMENTAL ACCESSION CONFERENCE) – instrument instytucjonalny powołany jako forum spotkań uzgodnieniowych między państwami członkowskimi i kandydującymi. Spotkania Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej odbywają się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE i państw kandydujących oraz na szczeblu zastępców szefów delegacji: ambasadorów państw członkowskich (COREPER) i Głównych Negocjatorów państw kandydujących. Spotkania na szczeblu zastępców ministrów spraw zagranicznych określane są w żargonie UE mianem deputies (ang. deputies: zastępcy). Ustalenia zawarte na szczeblu zastępców są następnie formalnie zatwierdzane na spotkaniu ministerialnym Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej.
MISJE PETERSBERSKIE – zgodnie z Deklaracją Petersberską przyjętą przez Radę Ministrów Unii Zachodnioeuropejskiej w 1992 roku są to działania humanitarne i ratownicze, przeprowadzanie misji pokojowych, zadania bojowe w sytuacjach kryzysowych oraz w operacjach przywracania pokoju podejmowane przez jednostki wojskowe pod auspicjami UZE. Misje petersberskie zostały włączone do zadań Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej przez Traktat Amsterdamski.
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z