aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Słownik Unii Europejskiej – I

19 czerwca 2002

IDES – wspólnotowy system informacji służący do obwieszczeń o chorobach zwierząt, cenach produktów rolnych na rynkach krajowych i miesięcznych oświadczeniach dotyczących wydatków z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji dla Rolnictwa - dział Gwarancji.

IMPACT ASSESSMENT – patrz OCENA WPŁYWU

INSTYTUCIE UNII EUROPEJSKIEJ – organy główne (instytucje) Unii Europejskiej zapewniające wykonanie zadań zapisanych w traktatach założycielskich. Głównymi instytucjami (organami) Unii Europejskiej są: Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Trybunat Sprawiedliwości, Trybunał Obrachunkowy. Organem nadrzędnym jest Rada Europejska, której działalność uregulował w 1987 roku Jednolity Akt Europejski. Organami pomocniczymi Unii Europejskiej są Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów. Na mocy Układu o Fuzji w 1967 roku wszystkie trzy Wspólnoty (które obecnie wchodzą w skład filaru I czyli Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Europejska Wspólnota Energii Atomowej oraz  Europejska Wspólnota Gospodarcza) mają wspólne organy będące jednocześnie organami / instytucjami Unii Europejskiej.

INTERGOVERNMENTAL CONFERENCE (IGC) – patrz KONFERENCJA MIĘDZYRZĄDOWA

INTERREG – wspólnotowy program wspierania regionów i współpracy regionalnej skierowany na regiony graniczne mający na celu wspieranie współpracy transgranicznej, w tym współpracy między aktorami gospodarczymi, ośrodkami użyteczności publicznej, projektów infrastrukturalnych oraz projektów ochrony środowiska.

ISPA – fundusz pomocowy UE, którego celem jest przygotowanie w dziedzinie ochrony środowiska i transportu państw z Europy Środkowej i Wschodniej kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej. W ramach ISPA finansowane są projekty w dziedzinie ochrony środowiska i transportu zgodne z założeniami Partnerstwa dla Członkostwa oraz Narodowego Programu Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej. Budżet ISPA jest ustalony na poziomie 1,04 miliarda euro rocznie począwszy od roku 2000. Według założeń Komisji Europejskiej Polska może ubiegać się o sumę stanowiącą 30-37 % budżetu (około 312 milionów euro rocznie). W momencie przystąpienia do Unii Europejskiej państwa stracą prawo do korzystania z ISPA.


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z




POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę