GABINET – prywatny urząd obsługujący komisarza i koordynujący jego pracę. Przeważnie składa się z siedmiu lub ośmiu osób, które są mianowane na podstawie decyzji politycznej i pochodzą z państwa członkowskiego komisarza. Gabinetami zarządzają szefowie gabinetów (fr.: chef de cabinet).
GŁÓWNY NEGOCJATOR – Pełnomocnik Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zwany Głównym Negocjatorom, został ustanowiony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 1998 roku. Do zadań Głównego Negocjatora należy przygotowywanie strategiczne i koordynowanie procesu negocjacyjnego o członkostwo Polski w UE oraz przygotowanie i negocjowanie Traktatu Akcesyjnego. Główny Negocjator realizuje swe zadania przy pomocy Zespołu Negocjacyjnego. Stanowisko Głównego Negocjatora piastuje Jan Kułakowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest on także Przewodniczącym Zespołu Negocjacyjnego. Obsługę Głównego Negocjatora zapewnia Departament Integracji i Negocjacji z Unią Europejską w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Departament Obsługi Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.
GRUPA "5+1" – patrz GRUPA LUKSEMBURSKA
GRUPA HELSIŃSKA – sześć państw negocjujących członkostwo w Unii Europejskiej w drugiej turze w wyniku decyzji Rady Europejskiej obradującej na szczycie w Helsinkach w grudniu 1999 roku – Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Malta.
GRUPA KONTAKTOWA – składa się z dyplomatów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Stanów Zjednoczonych, którzy koordynują politykę wobec Bośni i byłych republik Jugosławii. Grupa Kontaktowa pomogła wynegocjować zawieszenie broni w 1995 roku, co doprowadziło do dalszych negocjacji i opracowania Porozumienia Pokojowego z Dayton. Istnienie Grupy Kontaktowej spowodowało pytania ze strony pozostałych państw Unii Europejskiej o celowość istnienia Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej skoro największe państwa członkowskie uprawiają swoją własną politykę zagraniczną.
GRUPA LUKSEMBURSKA (zwana także GRUPĄ "5+1") – sześć państw negocjujących członkostwo w Unii Europejskiej w pierwszej kolejności w wyniku decyzji Rady Europejskiej obradującej na szczycie w Luksemburgu w grudniu 1997 roku – Cypr, Czechy, Estonia, Słowenia, Polska i Węgry. Określenie "5+1" stosowane było ze względu na zupełnie inny charakter problemów negocjacyjnych pięciu postkomunistycznych państw kandydujących (głównie problemy ekonomiczne) z jednej strony i Cypru (problem polityczny związany z podziałem Cypru na część grecką i turecką) z drugiej strony.
GRUPA REFLEKSYJNA – grupa ekspertów powołana decyzją Rady Europejskiej podczas posiedzenia na Kortu w 1994 roku pod przewodnictwem Carlosa Westendorpa, której zadaniem było przygotowanie agendy Konferencji Międzyrządowej w 1996 roku. Wnioski raportu opracowanego przez Grupę Refleksyjną stanowiły m.in. podstawę do zmian we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa wprowadzonych przez Traktat Amsterdamski w 1997 roku. Raport został formalnie zaakceptowany przez Radę Europejską w 1995 roku na posiedzeniu w Madrycie.
GRUPY PARTNERSKIE – zostały powołane decyzją Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej wiosną 1997 roku. Obejmują organizacje pozarządowe zainteresowane tematyką europejską, które współpracują z resortami w procesie przygotowań do członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Funkcjonują one równolegle do Podzespołów Zadaniowych w ramach Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przygotowaniu Negocjacji Akcesyjnych z Unią Europejską. Każdemu Podzespołowi Zadaniowemu odpowiada jedna Grupa Partnerska, która stanowi zaplecze do konsultacji społecznych podczas procesu przygotowań do negocjacji.
GYMNICH – nieformalne spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej organizowane raz na pół roku – podczas każdej prezydencji, podczas których odbywa się nieformalna wymiana poglądów oraz konsultacje z państwami trzecimi. Nazwa pochodzi od pierwszego spotkania w Schloss Gymnich podczas Prezydencji Niemiec w 1973 roku. Konsultacje typu Gymnich zostały ustanowione na wniosek Wielkiej Brytanii i stanowiły forum konsultacji z USA.
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z