FADN – (Farm Accountancy Data Network)sieć danych UE w zakresie rachunkowości gospodarstw rolnych. Gromadzone w ramach FADN dane wykorzystywane są dla corocznego określania dochodów gospodarstw rolnych funkcjonujących na terenie UE, analizy działalności gospodarstw rolnych oraz oceny skutków projektowanych zmian dotyczących rolnictwa Wspólnoty.Za realizację FADN odpowiedzialne są Agencje Łącznikowe w poszczególnych krajach.
FILAR I – stanowią Wspólnoty Europejskie (Europejska Wspólnota Gospodarcza, Euratom, Europejska Wspólnota Węgla i Stali) posiadające osobowość prawną. Proces podejmowania decyzji odbywa się w tym filarze metodą wspólnotową – poprzez głosowanie większościowe państw członkowskich. W dziedzinach należących do filaru I integracja europejska jest najbardziej zaawansowana. Są to przede wszystkim sprawy związanie ze wspólnym rynkiem i czterema swobodami UE. Od czasu wejścia w życie Traktatu Amsterdamskiego do filaru I weszły zagadnienia związane z Układem z Schengen, oraz znaczna część filaru III: wszystkie sprawy związane z granicami zewnętrznymi (polityka azylowa, zwalczanie nielegalnej imigracji, kontrolowanie granic zewnętrznych, współpraca celna) oraz współpraca wymiarów sprawiedliwości w sprawach cywilnych.
FILAR II – działalność państw członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Działalność ta nie ma charakteru integracyjnego, lecz jest współpracą międzyrządową. Rada Europejska ustala polityczne wytyczne co do działalności UE w filarze II. WPZiU powstała z Europejskiej Współpracy Politycznej państw członkowskich Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej włączonej do zapisów traktatowych przez Jednolity Akt Europejski w 1987 roku. Została poszerzona o aspekty obronne poprzez zapis w artykule J.4 Traktatu o Unii Europejskiej odnoszący się do możliwości stworzenia w przyszłości wspólnej europejskiej polityki obronnej oraz czyniący z Unii Zachodnioeuropejskiej integralną część rozwoju UE.
FILAR III – działalność państw członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Od l listopada 1993 roku (wejście w życie Traktatu o Unii Europejskiej) do l maja 1999 (wejście w życie Traktatu Amsterdamskiego) w skład III filaru wchodziła współpraca państw członkowskich UE w dziedzinie: koordynacji i harmonizacji polityki azylowej, kontroli przekraczania zewnętrznych granic UE (w tym współpraca celna), polityki migracyjnej i polityki dotyczącej obywateli państw trzecich (zasady wjazdu i pobytu na terytorium UE), walka z nielegalną imigracją, pobytem i pracą na terytorium UE, walka z przestępczością i narkomanią, współpraca sądowa w sprawach cywilnych i karnych, współpraca policyjna (Europol) oraz kontynuacja działań Grupy TREVI, czyli problemy zwalczania terroryzmu i przestępczości międzynarodowej. Traktat Amsterdamski sprawił, że część zagadnień została przeniesiona z filaru III do filaru I. Obecnie III filar to współpraca sądownicza w sprawach kryminalnych i współpraca policyjna.
FILARY UNII EUROPEJSKIEJ – elementy konstrukcji Unii Europejskiej wprowadzonej przez Traktat o Unii Europejskiej, który został podpisany przez państwa członkowskie w 1991 roku, a wszedł w życie w 1993 roku.
FINANSOWY INSTRUMENT DORADZTWA W DZIEDZINIE RYBOŁÓWSTWA – fundusz działający od 1994 roku mający na celu zwiększenie konkurencyjności oraz rozwijanie przedsięwzięć gospodarczych w przemyśle rybnym w Unii Europejskiej przy zachowaniu równowagi między rozwijaniem możliwości połowowych a zasobami rybnymi.
FUNDUSZ SPÓJNOŚCI – fundusz ustanowiony w 1993 roku na mocy artykułu 130 d Traktatu o Wspólnocie Europejskiej, którego celem jest zredukowanie różnic między gospodarkami państw członkowskich Unii Europejskiej. Z funduszu finansowane są projekty w dziedzinie środowiska i infrastruktury transportowej.
FUNDUSZE STRUKTURALNE – fundusze administrowane przez Komisję Europejską finansujące pomoc strukturalną dla państw członkowskich Unii Europejskiej. W skład Funduszy wchodzi: Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji dla Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny oraz Finansowy Instrument Doradztwa w dziedzinie Rybołówstwa.
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z