BENEFICJENT NETTO – kraj wpłacający do unijnego budżetu w danym roku mniej aniżeli z niego otrzymuje
BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI – Głównym celem polityki UE w dziedzinie bezpieczeństwa żywności jest zapewnienie jak najlepszej ochrony zdrowia i interesów konsumentów. Realizując ten cel Unia dba o to, by produkty żywnościowe były bezpieczne i opatrzone odpowiednimi etykietami – z uwzględnieniem różnorodności produktów, w tym produktów tradycyjnych - nie zakłócając przy tym funkcjonowania rynku wewnętrznego.Podstawową zasadą unijnej polityki bezpieczeństwa żywności jest stosowanie kompleksowego podejścia od producenta do konsumenta obejmującego wszystkie elementy łańcucha żywnościowego, w tym produkcję żywności, produkcję pierwotną, przetwarzanie żywności, jej składowanie, transport, sprzedaż detaliczną, import oraz eksport. W zapewnieniu ochrony europejskich konsumentów, instytucje europejskie wspiera Euroepjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
BEUC francuski akronim nazwy EUROPEJSKIE BIURO ZWIĄZKÓW KONSUMENTÓW
BIAŁA KSIĘGA – dokument zawierający oficjalną propozycję polityki w danym obszarze tematycznym prezentowany przez Komisję Europejską i mający za zadanie rozpoczęcie dyskusji międzyinstytucjonalnej na temat danej polityki.
BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE INTEGRACJI STOWARZYSZONYCH KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ Z RYNKIEM WEWNĘTRZNYM UE – została przyjęta na szczycie Rady Europejskiej w Cannes w czerwcu 1995 roku. Dokument ten zalecił priorytety i kolejność działań w dostosowywaniu prawa do regulacji obowiązujących w poszczególnych sektorach rynku wewnętrznego. Na podstawie Białej Księgi oraz analiz dotyczących stopnia dostosowania prawa został opracowany, a następnie przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 15 lipca 1997 roku. Harmonogram działań dostosowujących polski system prawny do zaleceń Białej Księgi Komisji Europejskiej w sprawie integracji z jednolitym rynkiem UE. Harmonogram był dokumentem rządowym służącym organizowaniu i monitorowaniu przebiegu działań dostosowawczych w obszarze rynku wewnętrznego. Wskazywał on, które struktury administracji państwowej są odpowiedzialne za opracowanie projektów nowych oraz nowelizację obecnie obowiązujących aktów prawnych. Został zastąpiony przez Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w UE.
BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE UTWORZENIA RYNKU WEWNĘTRZNEGO – dokument opublikowany przez Komisję Europejską i formalnie zaaprobowany przez Radę Europejską w 1985 roku. Zawierał listę 282 propozycji środków prowadzących do wyeliminowania praktycznych, technicznych i podatkowych barier na drodze do » jednolitego (wewnętrznego) rynku. Co roku Komisja Europejska przedkładała Radzie i Parlamentowi Europejskiemu raport dotyczący środków, które zostały już wprowadzone. Do l stycznia 1993 roku zostało już wdrożonych około 95% środków z listy z Białej Księgi.
BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE WZROSTU, KONKURENCYJNOŚCI I ZATRUDNIENIA – dokument opublikowany przez Komisję Europejską w grudniu 1993 roku zawierający propozycje strategii osiągnięcia, między innymi, niższego stopnia bezrobocia w Unii Europejskiej przez wprowadzenie przez państwa członkowskie polepszonej infrastruktury (stworzenie trans-europejskich sieci), jednolitych polityk gospodarczych, oraz polityki zatrudnienia.
BIURO DO SPRAW HUMANITARNYCH WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ (ang.: ECHO – EUROPEAN COMMUNITY HUMANITARIAN OFFICE) – utworzone w 1992 roku biuro świadczące pomoc i dostarczające wsparcia ofiarom katastrof lub wojen w państwach spoza Unii Europejskiej. ECHO świadczyło pomoc w byłej Jugosławii, Rwandzie, Burundi, Sudanie, Angoli, na Haiti, Kaukazie, w Afganistanie oraz na Kubie.
BIURO WYMIANY INFORMACJI NA TEMAT POMOCY TECHNICZNEJ (TAIEX) – instytucja doradcza i informacyjna stworzona w 1996 roku mająca za zadanie pomagać państwom kandydującym do Unii Europejskiej w przystosowywaniu przepisów prawnych do prawa wspólnotowego zgodnie z wymogami rynku wewnętrznego. TAIEX składa się z 24 osobowej grupy przedstawicieli Komisji Europejskiej i ekspertów narodowych.
BUDŻET – oznacza dochody Unii Europejskiej i wydatki na bieżącą politykę oraz bieżące koszty instytucji. Podstawą prawną budżetu są artykuły 199 do 209a Traktatów Rzymskich. Dochody budżetu to środki własne pochodzące z trzech kategorii: ceł importowych, opłat celnych nałożonych na import produktów rolnych oraz wpływów z VAT (do 1%) płaconych przez państwa członkowskie. Czwartym źródłem są składki państw członkowskich – opłaty naliczane proporcjonalnie do PNB państw członkowskich – które nie mogą przekroczyć l,27%. Coroczny budżet jest przyjmowany w wyniku przedłużających się negocjacji między Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim. Komisja Europejska odpowiada za zaprojektowanie i wdrożenie budżetu. Natomiast Trybunał Obrachunkowy dokonuje rocznej kontroli finansowej.
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z