Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Seminarium "Praca w UE"

20 lutego 2003

W środę odbyło się seminarium zorganizowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej pt: "Praca w UE". Na pytania dziennikarzy dotyczące konsekwencji wejścia Polski do UE dla polskiego rynku pracy odpowiadali eksperci z UKIE oraz z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Wnioski są następujące: członkostwo Polski w UE stwarza realne możliwości zmniejszenia bezrobocia poprzez przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wiążący się z tym wzrost zatrudnienia oraz dzięki wykorzystaniu środków unijnych na aktywną walkę z bezrobociem. Ogólnie – według analiz makroekonomicznych – poziom zatrudnienia w 2014 r. będzie wyższy, a bezrobocia niższy o ponad 0,8 mln osób niż w przypadku pozostania Polski poza Wspólnotą. Zasadniczy przyrost miejsc pracy i co się z tym wiąże – spadek bezrobocia nastąpi jednak po 2008 roku.

Dr Maciej Duszczyk z Dep. Analiz Ekonomicznych i Społecznych w UKIE ocenił, że najbardziej pozytywny wpływ na polski rynek pracy mają i będą miały fundusze przedakcesyjne i strukturalne. 

Narodowy Plan Rozwoju zakłada, że w wyniku napływu inwestycji w Polsce powinno być około 500 tys. więcej miejsc pracy w bardzo różnych sektorach.

Stymulować zmiany na rynku pracy po przystąpieniu Polski do UE ma również wzrost gospodarczy. Analizy makroekonomiczne, na które powoływał się Duszczyk pokazują, że w porównaniu do scenariusza bez akcesji, wzrost gospodarczy byłby na poziomie 1 – 2 punktów procentowych rocznie, podczas gdy po przystąpieniu Polski do UE w pierwszym roku zwiększyłby się od 0,8% do ponad 2% w poszczególnych latach.

Jednocześnie gdyby Polska nie weszła do UE nie należałoby się spodziewać radykalnego pogorszenia sytuacji. Zdaniem Duszczyka, inwestycje nadal by napływały, ale pogorszyłby się tzw. klimat inwestycyjny. Nie należałoby się też spodziewać zamknięcia rynków pracy w UE, ale wtedy Polacy nie mieliby prawa posługiwania się obywatelstwem europejskim, co by sprowadzało ich do kategorii obywateli państw trzecich – powiedział. O rynek pracy Polacy nie walczyliby z Czechami czy Węgrami tylko z obywatelami państw, które nie są członkami Piętnastki, czyli z azjatami i obywatelami byłego ZSRR – dodał Duszczyk.

Otwarcie rynku pracy dla Polaków w momencie akcesji zadeklarowały Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Holandia, Irlandia, Norwegia. Najdłuższy okres przejściowy 2-5 lat będą miały Austria i Niemcy. Z dniem akcesji otworzą się również rynki pracy obecnych państw kandydujących, oprócz Cypru i Malty, które wynegocjowały specjalne rozwiązania w tym zakresie. 

Seminarium "Praca w UE" było pierwszym z cyklu cotygodniowych spotkań dla dziennikarzy organizowanych przez UKIE. Następne seminarium "Dobre, bo Polskie" poświęcone będzie zasadom, na jakich polskie towary będzie można sprzedawać w innych krajach UE, oraz zasadzie niedyskryminacji towarów na Jednolitym Rynku UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę