Produkcja owoców i warzyw w Unii Europejskiej jest regulowana przez dwa oddzielne systemy:
Rynek świeżych owoców i warzyw
Obecne regulacje tego rynku określa rozporządzenie Rady (WE) 2200/96, które obejmuje:
1. Wspólne wymagania jakościowe – ustanowiono dla 16 gatunków owoców oraz 21 gatunków warzyw. Wyróżnia się trzy podstawowe klasy jakości – klasę ekstra, klasę I oraz klasę II. Obowiązują one we wszystkich fazach dystrybucji produktów od producenta do detalisty. Wymagania te nie dotyczą jedynie owoców i warzyw sprzedawanych konsumentom bezpośrednio w gospodarstwie oraz produktów przeznaczonych do przetwórstwa.
2. Mechanizmy interwencji – polegają na wypłacaniu rekompensat z tytułu wycofania owoców i warzyw z rynku. Działania te prowadzone są przez upoważnione do tego tzw. grupy producenckie. Z rynku mogą być wycofane produkty, które spełniają określone wymagania jakościowe (minimum II klasa). Producenci niezrzeszeni również otrzymują rekompensaty, ale mniejsze o 10% w stosunku do grup producenckich. Wycofanie może się odbywać w ściśle określonym terminie i dotyczy ograniczonej liczby gatunków (między innymi gruszek, jabłek, kalafiorów i pomidorów). Od 2002 r. ilość wycofanych produktów nie może przekroczyć: 8,5% - produkcji jabłek i gruszek oraz 10% - produkcji pozostałych gatunków.
Wysokość rekompensat dla poszczególnych produktów objętych interwencją jest stała. Od 2002 r. rekompensaty dla niżej wymienionych produktów wynoszą (w euro/100 kg) :
Produkty wycofane z rynku muszą być przekazane na cele, które nie mogą zakłócić funkcjonowania rynku, czyli nie mogą być np. sprzedawane. Koszty, które ponoszą w związku z tym grupy, są refinansowane przez budżet UE.
3. Organizacje producentów – za ich pomocą kierowana jest główna pomoc Unii Europejskiej dla producentów owoców i warzyw. Organizacje muszą zostać uznane przez Komisję Europejską, tzn. spełniać określone przepisami wymagania. Dotyczą one minimalnej liczby członków (od 5 do 40 członków – w zależności od kraju) oraz minimalnej wartości produkcji (0,1 – 3,0 mln euro rocznie).
Pomoc finansowa kierowana do grup obejmuje:
4. Zasady handlu z krajami trzecimi - wszystkie związane z tym działania prowadzą do ochrony rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Odbywa się to poprzez:
5. System kontroli na szczeblu krajowym i UE – obejmuje wymóg prowadzenia kontroli, zbierania informacji i prowadzenia statystki, które służą do podejmowania przez UE decyzji dotyczących rynku ogrodniczego.
Rynek przetworów owocowo-warzywnych
Regulacje na tym rynku określa rozporządzenie Rady (WE) 2201/96 i obejmuje następujące produkty:
Dla poszczególnych produktów lub grup produktów stosowane są w Unii różne formy wsparcia. Są to: dopłaty do przetwórni, dotacje obszarowe, dopłaty do przechowywania, dopłaty eksportowe oraz wsparcie przeznaczone na poprawę jakości owoców.
Wsparcie finansowe dociera do rolników poprzez zakłady przetwórcze i grupy producenckie.
Większość produktów objętych regulacjami Unii Europejskiej uprawiana jest w Europie Południowej. Produkty, które występują na polskim rynku, a objęte są regulacjami UE, to jabłka, gruszki, pomidory i kalafiory. Główną pomocą, z której skorzystają nasi ogrodnicy, będzie wsparcie, które kierowane jest do grup producenckich.
Regulacja rynku owoców i warzyw w Polsce
W Polsce są już przepisy, które regulują rynek świeżych owoców i warzyw, dostosowując go do rozwiązań funkcjonujących w Unii Europejskiej. Są to ustawa o organizacji rynku owoców i warzyw z 29 listopada 2000 r (Dz.U. nr 3, poz. 19) oraz ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach z 15 września 2000 r. (Dz.U. nr 88, poz. 983). Właśnie regulacje prawne dla rynku przetworów owocowo-warzywnych są obecnie przygotowywane.