aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca wręczyły nagrody w Parlamencie Europejskim

6 października 2015


Copa i Cogeca zorganizowały ceremonię wręczenia nagród w Parlamencie Europejskim, której gospodarzem był poseł do PE, Tibor Szanyi, w celu promowania dobrych praktyk i współpracy między rolnikami i pszczelarzami.


Na ważnej ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się dzisiaj w Parlamencie Europejskim i której gospodarzem był poseł do PE, Tibor Szanyi, Copa i Cogeca przyznały pierwszą nagrodę francuskiemu projektowi z departamentu Aisne za dobre praktyki rolne stosowane wobec owadów zapylających.

Nagroda za właściwe postępowanie z owadami zapylającymi została w tym roku przyznana po raz pierwszy, aby promować dobre praktyki i współpracę między rolnikami i pszczelarzami.

Przemawiając na wydarzeniu sponsorowanym przez Lesieur, sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: „Europejscy rolnicy i hodowcy rozumieją, że należy stworzyć w Europie odpowiednie warunki do ochrony owadów zapylających, jako że odgrywają one kluczową rolę w zapewnianiu zrównoważonego sektora rolnictwa w Europie. Jednocześnie, pszczoły żywią się roślinami. Dlatego rolnicy i hodowcy wypracowali wiele dobrych praktyk, które chcemy nagradzać i promować”.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tibor Szanyi, członek parlamentarnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział: „Moje główne przesłanie jest następujące: Nie ma żywności bez pszczół. Przyszłość ludzkości leży w rękach pszczelarzy. Musimy zintensyfikować badania, by znaleźć rozwiązanie”.

W czasie imprezy, pierwszą nagrodę przyznano projektowi „Poll’ Aisne Attitude” zrealizowanemu w departamencie Aisne przez rolników zrzeszonych w organizacji będącej członkiem FNSEA, za dobre praktyki wobec owadów zapylających. W czasie pięciu lat utworzono 100 nowych uli w ramach projektu „Poll’ Aisne Attitude” w regionie Aisne, w którym 100 rolników zobowiązało się przestrzegać kodeksu dobrych praktyk mających pozytywny wpływ na bioróżnorodność. W projekcie udział wzięli członkowie francuskiej organizacji rolnej FNSEA: rolnicy, pszczelarze, osoby odpowiedzialne za ule szkoleniowe, spółdzielnie, izby rolne i urzędy gmin.

Drugą nagrodę otrzymał szwedzki projekt z regionu Ransta na zachód od Sztokholmu. Obejmował on powierzchnię 800 ha i był prowadzony przez 3 rolników. W ramach trzyletniego projektu poświęconego owadom zapylającym utworzono środowisko z wieloma zapylającymi gatunkami, którym zagwarantowano dostęp do pyłku i nektaru od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Projekt trwa już trzeci rok i wytyczono nowe cele takie jak zbadanie wpływu wiatru na zbiory oraz wpływu zbierania nektaru i roślin ogórecznikowatych.na glebę i zużycie energii.Najważniejszymi partnerami w projekcie były dwie szwedzkie organizacje pszczelarskie, Stowarzyszenie Szwedzkich Rolników (LRF), Stowarzyszenie Hodowców Nasion, Szwedzka Rada ds. Rolnictwa, Szwedzka Administracja ds. Transportu, Spółdzielnia Producentów Zbóż,technikum rolnicze.

Trzecia nagroda trafiła do CAVAC, członka Coop de France, za projekt APAP, dotyczący zarządzania obszarami wiejskimi oraz zmian w praktykach rolnych na rzecz owadów zapylających. Projekt promował rozwój kolonii owadów zapylających takich jak trzmiele z owadami typu pszczół miodnych w celu poprawy potencjału rolno-środowiskowego regionu. Zaowocował poprawą uzysku i zwiększeniem produkcji miodu. Projekt prowadzony przez CAVA objął 25 rolników, 2 pszczelarzy. IN VIVO, sekcję pszczelarską FDSEA, Muzeum Narodowe Historii Naturalnej, Regionalny Ośrodek Bioróżnorodności, ONIRIS Nantes, Federację Myśliwską, INRA Le Magneraud.

 

POWIĄZANE

W reakcji na przyjęcie przez ONZ nowych celów zrównoważonego rozwoju, Copa i Cog...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę