Profesor Bronisław Geremek podkreślił w rozmowie z PAP rolę cywilizacji judeo-chrześcijańskiej w formowaniu się zintegrowanej Europy.
Według profesora historia tworzenia się Unii Europejskiej ma swoje źródła w inspiracji religijnej. Rola cywilizacji judeo-chrześcijańskiej w formowaniu się zintegrowanej Europy jest kluczowa. Sam proces integracji miał oczywiście laicki charakter. Nie stoi to jednak w sprzeczności z jego religijnymi fundamentami – podkreślił Geremek.
Profesor uważa, że z tego względu umieszczenie Invocatio Dei w preambule do Konstytucji Europejskiej jest jak najbardziej zasadne: Umieszczenie w przyszłej Konstytucji Unii Europejskiej odwołania do wartości fundamentalnych uważam za jak najbardziej uzasadnione. Taka jest prawda o Europie. Bronisław Geremek argumentował: Invocatio Dei – umieszczone w sformułowaniu wstępnym Konstytucji, tzw. preambule, która nie ma charakteru prawnie wiążącego – pozwala, by obywatel utożsamiał się z tym aktem, by mógł dyskutować o tym, czym jest Europa i jakie są jej korzenie, a nie tylko, na przykład, na temat różnic w kompetencjach poszczególnych europejskich organów.
Geremek uważa, że polska ustawa zasadnicza może okazać się tu wzorem, ponieważ zawarte w niej sformułowanie nie wykluczająca przedstawicieli innych wyznań czy przekonań, jest otwarta, łącząca.
Niezależnie od sformułowania, religijne inspiracje integracji europejskiej były wyraźne i spełniały w jej urzeczywistnianiu doniosłą rolę – ocenił prof. Geremek.