Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Religijne inspiracje integracji europejskiej

3 stycznia 2003

Profesor Bronisław Geremek podkreślił w rozmowie z PAP rolę cywilizacji judeo-chrześcijańskiej w formowaniu się zintegrowanej Europy.

Według profesora historia tworzenia się Unii Europejskiej ma swoje źródła w inspiracji religijnej. Rola cywilizacji judeo-chrześcijańskiej w formowaniu się zintegrowanej Europy jest kluczowa. Sam proces integracji miał oczywiście laicki charakter. Nie stoi to jednak w sprzeczności z jego religijnymi fundamentami – podkreślił Geremek. 

Profesor uważa, że z tego względu umieszczenie Invocatio Dei w preambule do Konstytucji Europejskiej jest jak najbardziej zasadne: Umieszczenie w przyszłej Konstytucji Unii Europejskiej odwołania do wartości fundamentalnych uważam za jak najbardziej uzasadnione. Taka jest prawda o Europie. Bronisław Geremek argumentował: Invocatio Dei – umieszczone w sformułowaniu wstępnym Konstytucji, tzw. preambule, która nie ma charakteru prawnie wiążącego – pozwala, by obywatel utożsamiał się z tym aktem, by mógł dyskutować o tym, czym jest Europa i jakie są jej korzenie, a nie tylko, na przykład, na temat różnic w kompetencjach poszczególnych europejskich organów.

Geremek uważa, że polska ustawa zasadnicza może okazać się tu wzorem, ponieważ zawarte w niej sformułowanie nie wykluczająca przedstawicieli innych wyznań czy przekonań, jest otwarta, łącząca.

Niezależnie od sformułowania, religijne inspiracje integracji europejskiej były wyraźne i spełniały w jej urzeczywistnianiu doniosłą rolę – ocenił prof. Geremek.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę