Sejm przyjął uchwałę o referendum europejskim. Dwudniowe głosowanie odbędzie się 7 i 8 czerwca. Polacy odpowiedzą na pytanie "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".
Za było 366 posłów przeciw 16. Wstrzymało się 22 posłów.
W głosowaniach
sejmowych przepadły wnioski o przeprowadzenie referendum jednodniowego, tylko 8
czerwca oraz poprawki o przesunięcie terminu referendum na październik. Uznania
nie znalazły też wnioski o zmianę treści pytania referendalnego.
Na karcie referendalnej znajdzie się wyjaśnienie, że odpowiedź twierdząca oznacza zgodę na ratyfikację przez prezydenta traktatu akcesyjnego. Odpowiedź "nie" oznaczać będzie brak takiej zgody.
Wynik referendum będzie wiążący jeśli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Jeżeli frekwencja będzie niższa, wynik głosowania nie będzie wiążący.
Wtedy decyzja o sposobie wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu akcesyjnego będzie należała do Sejmu. Będzie on mógł albo zarządzić powtórne referendum albo podjąć ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji.
18 maja zacznie się kampania przed referendum w mediach publicznych. Do 29 maja ci, którzy chcą głosować poza miejscem zameldowania, muszą wpisać się na listę osób uprawnionych do udziału w referendum tam, gdzie chcą głosować.
5 czerwca o północy rozpocznie się cisza przed referendum - zakończy się
kampania.
7 i 8 czerwca lokale wyborcze otwarte będą od godz. 6 do
20.