Bank Światowy ocenia, że w tym roku nowe kraje Unii Europejskiej będą rozwijały się nieco wolniej. Eksperci z Banku Światowego uważają też, że w ubiegłym roku państwa te osiągnęły dobre wyniki w gospodarce.
W Warszawie i w Brukseli został zaprezentowany najnowszy raport Banku Światowego, dotyczący gospodarki ośmiu nowych członków Unii Europejskiej. Chodzi o kraje Europy Środkowej i nadbałtyckie. Jego autorzy oceniają, że w tych krajach, a także w Polsce wzrost gospodarczy obniży się w tym roku do 4,5 procent.
Jedną z przyczyn będzie wygasanie jednorazowego korzystnego efektu przystąpienia do Unii Europejskiej. W trzecim kwartale ubiegłego roku bezrobocie w ośmiu nowych krajach Unii spadło poniżej 14 procent.
Najwyższe było w Polsce. We wszystkich nowych krajach Unii nastąpił wzrost eksportu. Szczególnie wysoki był w Polsce i w Czechach. Bank Światowy zaleca nam kontynuowanie reform. Chodzi między innymi o rynek pracy, dokończenie prywatyzacji oraz stworzenie lepszych warunków dla inwestorów. Raport Banku Światowego był prezentowany także w Bratysławie, Rydze i Wilnie.