MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Przenieść czy pozostawić obszar odłogowany w tym samym miejscu

19 czerwca 2002
  1. Obowiązkowe odłogowanie może być realizowane w obrębie jednego pola lub rozłożone na więcej. Różne poletka na obszarze jednego pola mogą być odrębnie, do czasu kiedy spełnisz wymóg podstawowej, minimalnej powierzchni dla każdego z nich. Od roku 1997 obowiązuje pojedynczy udział powierzchni odłogowanej na polu, który zastąpił wcześniejszy system rotacyjny i elastyczny (nierotacyjny).
  2. Jeśli dogodny obszar ziemi zostanie odłogowany na wiele lat, to może on przynieść wymierne korzyści środowisku naturalnemu. Zostanie rozszerzona istniejąca fauna i flora. Może się okazać, że przerwanie odłogowania w jednym regionie wpłynie korzystnie na środowisko poprzez zaprzestanie działań rolniczych. W dodatku pozostawienie ziemi na wiele lat w formie odłogowanej pomoże zredukować wypłukiwanie składników odżywczych (erozji gleby).
  3. Przeniesienie obszaru odłogowanego może także oferować inne korzyści: resztki nasion zbóż i ścierniska mogą zregenerować się przez zimę i dostarczyć pożywienie ptakom. Odpowiednie gospodarowanie może pobudzić do wzrostu uprawne rośliny wieloletnie. Rotacja prowadzona na obszarze odłogowanym może przyczynić się do zredukowania populacji bardziej szkodliwych chwastów i do zwalczenia chorób. Jeśli twoje pole znajduje się w okolicy siedlisk zimowych ptaków, które poszukują pożywienia przy powierzchni ziemi, to warto przemyśleć o wprowadzeniu tam rotacji.
  4. Wielu rolników będzie chciało wybrać rozwiązania pośrednie, które pomogą dostarczyć wiele korzyści.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę