Niemcy i Francja uzgodniły we wtorek, że przeciwstawią się jakiejkolwiek obniżce gwarantowanych cen produktów rolnych w ramach planowanej reformy polityki rolnej Unii Europejskiej.
Informację taką ogłosił w środę największy francuski związek rolników FNSEA. Ministrowie rolnictwa Niemiec i Francji – Renate Kuenast i Herve Gaymard – spotkali się we wtorek wieczorem w Berlinie, by uzgodnić wspólne stanowisko przed unijnym szczytem rolnym, który rozpoczyna się w środę w Luksemburgu. Gaymard powiedział, że zgodzili się wspólnie walczyć przeciwko jakiemukolwiek obniżaniu cen rolnych i w ten sposób przeciwko degresji – powiedział prezes FNSEA Jean-Michel Lemetayer.
Jednak według rzeczniczki Gaymarda, oboje ministrów nie osiągnęło jeszcze ostatecznego kompromisu i rozmowy są kontynuowane. Jak poinformował Reuters, powołując się na źródło bliskie premiera Francji Jeana-Pierre'a Raffarina, Niemcy zgodziły się na większość francuskich propozycji. Źródło to odmówiło jednak podania szczegółów rozmów.
Do końca tygodnia ministrowie rolnictwa UE chcą osiągnąć porozumienie w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, która według jej krytyków zakłóca handel światowy i pogrąża gospodarczo kraje rozwijające się. Unijny komisarz do spraw rolnictwa Franz Fischler zasugerował już obniżenie większości cen gwarantowanych na produkty rolne. Francja konsekwentnie sprzeciwia się obniżkom, które oznaczałaby dla niej bankructwo tysięcy gospodarstw rolnych. Natomiast Niemcy początkowo aprobowały ten pomysł jako sposób na odchudzenie budżetu rolnego Unii i własnych wpłat do niego.