O płatności bezpośrednie będą mogli starać się producenci rolni utrzymujący ziemię w dobrej kulturze, posiadający nie mniej niż 1 hektar gruntów rolnych.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Projekt określa warunki i tryb udzielania producentom rolnym płatności bezpośrednich określonych przepisami UE. Producent rolny będzie mógł otrzymywać płatności, jeżeli posiadane przez niego grunty utrzymywane są w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Warunkiem uzyskania płatności jest również posiadanie przez producenta działek rolnych o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Przewidziano dwa rodzaje płatności: jednolitą płatność obszarową – jej wysokość określi Komisja Europejska oraz płatności uzupełniające do powierzchni uprawy – finansowane z budżetu krajowego. Wysokość płatności będzie ustalana na każdy rok kalendarzowy rozporządzeniem Rady Ministrów.
Projekt ustawy wprowadza również przepisy proceduralne i kompetencyjne w zakresie składania wniosków oraz przyznawania producentom rolnym płatności bezpośrednich. Płatności na wniosek producenta rolnego będzie przyznawać w drodze decyzji administracyjnej kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski będzie można składać na formularzach przygotowanych przez Agencję.