Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomoc UE dla przedsiębiorców

20 maja 2004

Ci przedsiębiorcy, których odstraszają skomplikowane procedury na drodze do ogromnych unijnych funduszy strukturalnych, mogą skorzystać z dobrze już "przećwiczonego" funduszu PHARE.

Z tego przedakcesyjnego programu pomocowego małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać od dwóch lat. UE dawała im dotacje głównie na inwestycje, szkolenia, doradztwo oraz udział w targach. I jak pokazała praktyka, nasze firmy doskonale sobie z tym funduszem poradziły - PHARE edycja 2001 został wykorzystany w 100 procentach! Dotacje - w sumie 73,4 mln euro, z tego 55 mln z unijnej kasy - dostało prawie 2,5 tys. przedsiębiorców.

30 kwietnia ruszyła nowa, korzystniejsza dla nich edycja tego programu, w którym do podziału jest 58 mln euro. Wnioski o dotację będzie można składać od lipca w tzw. Regionalnych Instytucjach Finansujących właściwych dla siedziby przedsiębiorcy. Nowością jest to, że zarządzany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) program PHARE 2002 został upodobniony do funduszy strukturalnych. To zaś oznacza, że dofinansowanie może objąć od 30 do 50 proc. wartości inwestycji, a nie - jak w poprzednich edycjach - maksymalnie jedną czwartą kosztów. Ale uwaga! Mniejsze będą teraz dotacje na usługi doradcze - nie przekroczą połowy kosztów (dotąd 60 proc.).

Wielu przedsiębiorców ucieszy zapewne wiadomość, że znika obowiązek brania kredytu bankowego. Ponadto będą oni mogli zabiegać o dotację na uzyskanie certyfikatu jakości. PHARE 2002, co także jest nowością, przewiduje dofinansowanie funduszy poręczeniowych dla przedsiębiorców, ale tylko w kilku wybranych województwach - opolskim, świętokrzyskim i podlaskim (dokapitalizowanie funduszy nie przekroczy 2,3 mln euro). I jeszcze jedno: po raz pierwszy w historii PHARE część dotacji została zarezerwowana na wdrażanie zasad BHP.

Uwaga! PHARE 2002 składa się z trzech programów, a te z części.

Sektorowy Program Małe i Średnie Przedsiębiorstwa i Innowacyjność

  • Część „Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie” - zakłada udzielanie dotacji na usługi doradcze związane z wdrażaniem nowych technologii (np. systemy informatyczne). Kwota dotacji - od 1,5 tys. do 10 tys. euro.
  • „Wstęp do jakości” - dofinansowanie wdrażania systemów zarządzania jakością oraz - uwaga, to nowość! - kosztów uzyskania certyfikatów jakości (od 1 tys. do 13,5 tys. euro).
    ("Ścieżka od innowacji do biznesu" - dofinansowanie usług doradczych związanych z rozpoczęciem działania firmy innowacyjnej (od 3 tys. do 30 tys. euro).
  • „Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” - dofinansowanie usług doradczych związanych z pozyskiwaniem zewnętrznych źródeł finansowania firmy (do 15 tys. euro).
    ("Dostęp do usług innowacyjnych" - firmy już prowadzące działalność innowacyjną mogą liczyć na dotacje na specjalistyczne usługi doradcze, np. z zakresu diagnostyki i testowania (od 1,5 tys. do 15 tys. euro).
  • Fundusz Dotacji Inwestycyjnych - to najbardziej popularna wśród przedsiębiorców część programu, bo zakłada dotowanie inwestycji w nowoczesne technologie oraz innowacje. Dotacja nie może być większa niż 100 tys. euro, przy czym przedsiębiorca może kupić od jednego producenta środki trwałe za kwotę nie większą niż 30 tys. euro.

Uwaga! W powiatach warszawskim i poznańskim dotacja nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowanych, w Krakowie, we Wrocławiu, w Gdańsku, Gdyni i Sopocie - 40 proc., a we wszystkich pozostałych powiatach - do 50 proc.

Regionalny Program Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Przedsiębiorczość w Polsce

Specyfiką tego programu jest to, że dotacje w nim przewidziane będą dostępne w 13 województwach Polski, mazowieckie i wielkopolskie zostały bowiem uznane za zbyt bogate.

  • „Program rozwoju przedsiębiorstw” - to część zakładająca pomoc finansową na przygotowanie np. biznesplanu czy strategii firmy (nie więcej niż 50 proc. kosztów - od 500 do 5 tys. euro).
  • „Program rozwoju przedsiębiorstw eksportowych” - dofinansowanie wyjazdów na targi i wystawy, szkolenia z marketingu eksportowego itp. (nie więcej niż 50 proc. kosztów - od 500 do 5 tys. euro).
  • „Technologie informatyczne dla przedsiębiorców” - dofinansowanie usług informatycznych, np. tworzenie sieci lokalnych LAN, szkolenia pracowników z obsługi programów komputerowych (od 1 tys. do 10 tys.euro).
  • Regionalny Fundusz Dotacji Inwestycyjnych - dotacje od 2 tys. do 50 tys. euro, maksymalnie do 50 proc. kosztów inwestycji (w Krakowie, we Wrocławiu i w Trójmieście - nie więcej niż 40 proc.).

Program bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze MSP

Ten program przewiduje dotacje zarówno na inwestycje, jak i na usługi doradcze. Te ostatnie nie mogą przekroczyć 50 proc. kosztów usług wykonanych przez akredytowanych przez PARP wykonawców (od 500 do 4 tys. euro). Dotacje na inwestycje są znacznie większe - od 2 tys. do 50 tys. euro (ale nie więcej niż 50 proc. kosztów). Pieniądze te muszą być wydane na zakup sprzętu ochronnego lub wymianę sprzętu produkcyjnego niezgodnego z wymogami BHP.

Gdzie składać wnioski?

W każdym województwie znajduje się jedna Regionalna Instytucja Finansująca. Ich adresy można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - www.parp.gov.pl/rif.php.

W każdym z programów będzie przynajmniej kilka terminów składania wniosków. Wszystkie można znaleźć w tabelce (patrz ramka) . PARP zastrzega sobie prawo odwołania niektórych terminów (tych końcowych), gdyby miało się okazać, że wnioski złożone w poprzednich terminach wyczerpują całą dostępną pulę.

Na co pieniądze?

szkolenia i doradztwo
4 mln euro
Krajowy Fundusz Dotacji Inwestycyjnych
10,67 mln euro
Regionalny Fundusz Dotacji Inwestycyjnych
18,68 mln euro
dotacje na udział w targach i przygotowywanie biznesplanów
7,78 mln euro
wdrażanie technologii informatycznych
1,79 mln euro
wdrażanie zasad BHP
4,38 mln euro


Terminy składania wniosków PHARE 2002

„Wstęp do jakości”, „Dostęp do usług innowacyjnych”, „Ścieżka od innowacji do biznesu”, „Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”, „Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie”
30 lipca, 13 września
Krajowy Fundusz Dotacji Inwestycyjnych (cały kraj)
12 lipca, 16 sierpnia, 13 września
Regionalny Fundusz Dotacji Inwestycyjnych (13 województw)
30 sierpnia, 8 listopada oraz 10 stycznia i 28 lutego 2005 r.
„Program rozwoju przedsiębiorstw”
13 sierpnia, 6 września, 18 października, 6 grudnia oraz 24 stycznia i 7 marca 2005 r.
„Program rozwoju przedsiębiorstw eksportowych”
30 sierpnia, 6 października, 22 listopada oraz 4 stycznia, 7 lutego oraz 14 marca 2005 r.
„Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw”
6 sierpnia, 27 września, 25 października, 29 listopada oraz 17 stycznia i 1 marca 2005 r.
„BHP doradztwo i inwestycje”
2 sierpnia, 27 września, 25 października i 2 grudnia.

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę