Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska automatycznie objęta umowami handlowymi UE-Rosja

5 listopada 2003

– Układ o partnerstwie i współpracy łączący Unię Europejską z Rosją obejmie automatycznie Polskę i innych nowych członków w sprawach handlu i innych dziedzinach, które należą do kompetencji Unii - oświadczyła we wtorek Komisja Europejska.

Posługując się tym argumentem najwyżsi rangą przedstawiciele Unii będą naciskać na prezydenta Rosji Władimira Putina w czasie czwartkowego szczytu UE-Rosja w Rzymie, żeby poszedł na kompromis w sprawie rozszerzenia układu na nowych członków Unii.

Jeżeli chodzi o sprawy należące do unijnych kompetencji, do których zalicza się politykę handlową, układ odnosi się po prostu do Unii bez względu na to, czy Unia ma 15 czy 25 państw członkowskich – powiedział Gerhard Lohan, ekspert Komisji od stosunków z Rosją.

Dał tym samym wyraźnie do zrozumienia, że odmowa podpisania przez Rosję protokołu rozszerzającego układ o partnerstwie i współpracy na nowych członków, w tym na Polskę, nie przeszkodzi w objęciu tych państw układem UE-Rosja w sprawach handlowych.

Unijni prawnicy uważają więc, że tak czy inaczej Rosja będzie zobowiązana od pierwszego dnia członkostwa Polski i innych nowych państw traktować je tak jak obecnych członków Unii, zgodnie z postanowieniami układu o partnerstwie i współpracy.

Rosja odmawia podpisania protokołu rozszerzającego układ z Unią na nowych członków, chce bowiem zachować niektóre przywileje w stosunkach gospodarczych z Polską i trzema państwami bałtyckimi.

Lohan przypomniał, że nie ma mowy ani o różnym traktowaniu poszczególnych państw członkowskich przez Rosję ani o różnym traktowaniu Rosji przez poszczególne państwa członkowskie.

Unijny ekspert powiedział też, że przyszli członkowie Unii, w tym Polska, nie muszą wypowiadać dwustronnych umów z Rosją, jeżeli dostosują je do reguł unijnych. Nie mogą jednak prowadzić nadal osobnej polityki handlowej - stosować innych taryf celnych itp.

Lohan poinformował też, że w czasie czwartkowego szczytu strona unijna poruszy m.in. problem zapewnienia odpowiedniego prawa do obrony aresztowanemu niedawno szefowi rosyjskiego koncernu naftowego Jukos, Michaiłowi Chodorkowskiemu.

Sprawa ta jest "testem" dla rosyjskiego państwa prawa - podkreślił ekspert. Towarzyszący mu rzecznik Komisji Diego de Ojeda powiedział zaś, że "jak się wydaje, sposób, w jaki prowadzono dotychczas tę sprawę, jest daleki od pozytywnego".

Według de Ojedy, "jest to niepokojące i może zagrozić procesowi budowy wspólnego obszaru gospodarczego, który usiłujemy stworzyć wspólnie z Rosją". Dlatego strona unijna w czasie szczytu zażąda od Putina wyjaśnień na temat sprawy Jukosu, podobnie jak w sprawie sytuacji w Czeczenii.

Unię będą reprezentowali na szczycie: premier Włoch, przewodniczących w tym półroczu Unii, Silvio Berlusconi, szef Komisji Europejskiej Romano Prodi, komisarz ds. stosunków zewnętrznych Chris Patten oraz wysoki przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej Javier Solana.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę