Ptak_Waw_CTR_2024

Nowe przepisy mogą utrudnić eksport polskiej żywności do USA

3 listopada 2003

Rząd amerykański wprowadził nowe przepisy, dotyczące rejestracji w USA producentów sprzedawanej tam żywności, w tym także importowanej z zagranicy, oraz wcześniejszego powiadamiania o ich dostawach.

Polskie przedstawicielstwa handlowe w USA obawiają się, że przepisy, wprowadzone na mocy ustawy o bioterroryzmie z 2002 r., utrudnią polskim eksporterom żywności sprzedaż na rynku amerykańskim.

Obawiamy się, że wielu polskich eksporterów może odpaść z powodu trudności z rejestracją  – powiedział PAP radca ekonomiczny ambasady RP w Waszyngtonie Andrzej Gdula.

Dodał, że podobnie oceniają sytuację placówki dyplomatyczne krajów Unii Europejskiej w USA, które także obawiają się, że nowe regulacje utrudnią im dostęp do amerykańskiego rynku. Bruksela przygotowuje stanowisko w tej sprawie – powiedział.

Przepisy, ogłoszone 9 października przez Ministerstwo Zdrowia i Usług Socjalnych USA, mówią, że wszystkie zagraniczne przedsiębiorstwa, które produkują, przetwarzają, pakują lub magazynują żywność konsumowaną w USA, muszą się zarejestrować w Federalnej Agencji Kontroli Żywności i Leków (FDA) do 12 grudnia 2003 r.

Rejestracji może dokonać właściciel firmy, jej operator w USA lub upoważniony agent. Rejestrując się, trzeba podać nazwę I adres przedsiębiorstwa, wszystkie nazwy handlowe, pod którymi firma prowadzi działalność gospodarczą, oraz informacje o kategoriach żywności, jakie firma produkuje.

Zakład zagraniczny powinien podać nazwę swego amerykańskiego agenta. Rejestracji można dokonywać elektronicznie lub pocztą (FDA preferuje metodę elektroniczną). Jeżeli rejestracja nie zostanie dokonana w podanym terminie, służby celne USA zatrzymają żywność w porcie wyładunku.

Nowe regulacje wymagają też, by eksporterzy wcześniej powiadamiali FDA o dostawach żywności, przeznaczonej zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Planowane dostawy należy zgłaszać elektronicznie - 2 godziny przed przybyciem towarów transportem lądowym, 4 godziny przed przybyciem towarów transportem lotniczym i 8 godzin przed przybyciem towarów drogą morską.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę